Kryptowaluta Ethereum Classic (ETC)

Sieć powstała w wyniku hard forka Ethereum z 2016 roku. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Ethereum Classic.

Informacje ogólne

Sieć Ethereum Classic istnieje od 30 lipca 2015 roku, za sprawą młodego twórcy projektu- Vitalika Buterina. Wówczas nosiła ona nazwę po prostu Ethereum. Żeby dowiedzieć się skąd tak naprawdę wziął się ETC, należy cofnąć się do wydarzeń z 2016 roku.

Podczas gdy Ethereum ujrzał światło dzienne, jego najważniejszą funkcją było tworzenie smart kontraktów. Inteligentne kontrakty to fragmenty kodu przechowywane w blockchainie, które są niezmienne i które automatycznie wymuszają warunki w nich zaprogramowane. Są one fundamentem zdecentralizowanych aplikacji (dApps).

DAO (Decentralized Autonomous Organization) był wówczas smart kontraktem wydanym na Ethereum w celu zrewolucjonizowania sieci. Miał to być zdecentralizowany fundusz, którego celem byłoby zatwierdzanie i finansowanie nowych dAppów na blockchainie Ethereum.

DAO został powszechnie uznany za rewelacyjny pomysł, który wspiera rozwój zdecentralizowanych i przejrzystych aplikacji. W przeciągu zaledwie 28 dni od założenia, DAO zgromadził 14% wszystkich tokenów ETH od ponad 11 tysięcy inwestorów. Wówczas stanowiło to kwotę o wysokości 150 000 000 USD.

Jednak wśród wszechogarniającego entuzjazmu pojawiła się również dość duża dawka goryczy. 17 czerwca 2016 nieznany użytkownik wykorzystał lukę w smart kontrakcie DAO i wyniósł blisko 55 000 000 USD w tokenach Ethereum.

Ethereum zdecydowało się wówczas na rozwidlenie hard fork. Jest to miejsce, w którym od istniejącego już łańcucha oddziela się nowy, oparty o inne reguły protokołu i niekompatybilny z głównym łańcuchem. Dzięki forkowi użytkownicy byli w stanie odzyskać skradzione środki. I tak oto, nowy łańcuch pozostał przy nazwie Ethereum, podczas gdy stary łańcuch zmienił nazwę na Ethereum Classic.

Ethereum Classic pod względem technologicznym przypomina rzecz jasna ETH. Sieć oparta jest o algorytm konsensusu Proof of Work, w której występuje proces miningu. Podobnie jak w ETH, proces miningu zachodzi tu przy pomocy funkcji hashującej Ethash. Nagroda za wydobycie nowego bloku wynosi 3,88 ETC. Block time sieci wynosi około 14 sekund.

Główne założenia projektu

Ethereum Classic, tak jak już wspominaliśmy, jest platformą do zawierania inteligentnych kontraktów będących podstawą przy tworzeniu zdecentralizowanych aplikacji za pomocą sieci P2P.

Każda transakcja zawarta w wyniku działania smart kontraktów ma swoją cenę i liczona jest w jednostce gas. Wielkość bloku również wyrażana jest za pomocą gas’u. Zatem każdy blok może przetworzyć tyle transakcji ile wynosi ustalony odgórnie przez górników limit. Takie rozwiązanie pełni rolę swoistego zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Ustalony z góry limit pojemności bloku powstrzymuje dalsze dokonywanie transakcji i uniemożliwia wykonywanie operacji w nieskończoność (atak DoS).

Ethereum Classic w liczbach

  • ATH: 47,77 USD
  • ATL: 0,452 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 5,89 USD
Ethereum Classic
Historia notowań Ethereum Classic
  • Liczba ETC w obiegu: 112 677 686
  • Maksymalna podaż ETC: 210 000 000
  • Kapitalizacja rynkowa: 659 372 634 USD

Portfele oraz giełdy:

  • Portfele:

Ledger Nano X, Atomic, Ledger Nano S, Trezor One, Jaxx Liberty, Exodus

  • Giełdy:

eToro, Crypto.com, Coinbase Pro, Binance, Bitfinex, Bittrex, Poloniex

Ciekawostka

Użytkownik, który wskutek błędu w smart kontrakcie DAO zgarnął ponad 55 mln USD nie postąpił w sposób nielegalny, ponieważ jego działania wynikły z błędu samego kodu, a nie hakerskich działań. Pomimo to, było to zachowanie nieetyczne, które podzieliło społeczność Ethereum.

Zwolennicy zasady code is law obarczali winą za ten incydent developerów sieci, decydując się jednocześnie na przyznanie atakującemu praw do wyniesionych środków.

Z kolei po drugiej stronie barykady znaleźli się Ci, którzy uznali atak za nielegalny i postanowili owe przedsięwzięcie cofnąć (hard fork) odzyskując środki. Było to jednoznaczne ze złamaniem jednej z fundamentalnych reguł sieci, jaką jest nieodwracalność.

Obie te grupy nie doszły ostatecznie do porozumienia, skutkiem czego w 2016 roku doszło do wyżej wspomnianego rozłamu sieci. Co więcej, znaczna część społeczności odłamała się od Ethereum Classic decydując się na dalszą egzystencję w łańcuchu Ethereum.

Ponadto, ostatnio wspominaliśmy, iż deweloperzy ETC debatują na temat rebrandingu projektu. Efektem takiego działania miałoby być usunięcie z aktualnej nazwy członu Ethereum.

Comments (No)

Leave a Reply