Ethereum już po hardforku London

Hardfork London odbył się na głównej sieci Ethereum w bloku nr 12 965 000.

Wdrożono pięć propozycji ulepszenia sieci Ethereum (EIP):

EIP-3554 – opóźnienie aktywacji „bomby trudności” do 1 grudnia 2021 r.;
EIP-3541 – zakaz wdrażania nowych inteligentnych kontraktów, których adresy zaczynają się od bajtu 0xEF.
EIP-3529 – Zmniejszona rekompensata za gaz;
EIP-3198 – określa kod operacji zwracającej bazową prowizję bloku, w którym jest wykonywana;
EIP-1559 – polega na spaleniu części opłat transakcyjnych w zależności od obciążenia sieci i zmniejszeniu zmienności ceny gazu.
Ta ostatnia propozycja zyskała poparcie deweloperów i użytkowników, ale podzieliła górników na dwa obozy .

Jego przeciwnicy, w tym pule SparkPool i Ethermine, które wspólnie kontrolują 43,9% hashrate sieci, chcieli skoncentrować w tej drugiej ponad 51% mocy obliczeniowej . Jednak ich próba się nie powiodła.

Według ekspertów firmy Compass aktywacja EIP-1559 doprowadzi do spadku dochodów górników o 20-30% . Propozycja zwiększy udział przychodów z kopania bloków, a spadek opłat transakcyjnych zrekompensuje wzrost ceny kryptowaluty.

Deweloper Tim Beiko wyjaśnił, że limit gazu Ethereum podwoił się od czasu Londynu, co widać w sieci testowej Goerli, która została zaktualizowana w lipcu. W praktyce oczekuje się, że wartość ta nie przekroczy 50% wartości maksymalnej – górnicy muszą się na tym skupić, aby utrzymać tę samą przepustowość sieci.

Beiko dała również pewne wskazówki dotyczące obliczania napiwków, które można teraz płacić górnikom, aby nadać priorytet dodawaniu transakcji zależnych od czasu. Powiedział, że ponieważ wydobywalna wartość górnika jest bardzo zróżnicowana, jest to dość skomplikowany proces, ale w przyszłości zostanie on „wciągnięty do API”.

Według Ethernodes w czasie hardforka 78% węzłów było kompatybilnych z aktualizacją. London obsługuje następujące wersje popularnych klientów Ethereum:

ethereumclients

Od teraz baza kodu klienta OpenEthereum, z której korzysta ponad 14% węzłów, jest uważana za przestarzałą. Zespół Gnosis stojący za rozwojem projektu przestał go wspierać i zalecił użytkownikom przejście na klienta Erigon.

Jeszcze przed aktywacją London programiści ostrzegali przed „małym błędem matematycznym” w EIP-1559, który nie gwarantuje dostępu do aktualizacji wszystkich węzłów. Dostawca infrastruktury Infura ogłosił poprawkę awaryjną, aby rozwiązać ten problem.

 

Wcześniej programista Martin Holst Svende odkrył kolejną lukę EIP-1559, która może prowadzić do przeciążenia łańcucha bloków. Zauważył, że wniosek nie określa limitów maksymalnej kwoty takich płatności. Pozwoliłoby to atakującemu wprowadzić absurdalnie dużą liczbę, aby przeciążyć sieć, nawet jeśli nie ma środków na zapłacenie.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.