Emitent USDC stanie się bankiem przed zaostrzeniem przepisów dotyczących stablecoinów

Firma płatnicza Circle, emitent stablecoina USDC, ma stać się pierwszym „krajowym bankiem komercyjnym z pełną rezerwą”. Ogłosił dzisiaj dyrektor generalny Jeremy Aller.

Według niego firma planuje zorganizować swoją dalszą pracę i zarządzanie ryzykiem zgodnie z wymogami Rezerwy Federalnej, Ministerstwa Finansów, Urzędu Kontrolera Waluty i Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów.

Wierzymy, że bankowość oparta na pełnej rezerwie oparta na technologii walut cyfrowych może prowadzić nie tylko do znacznie wydajniejszego, ale także do bezpieczniejszego i bardziej odpornego systemu finansowego”.
We współpracy z Coinbase firma zarządza stablecoinem USDC, drugim co do wielkości stablecoinem na rynku o kapitalizacji 27,5 miliarda dolarów. Wszystkie tokeny są zabezpieczone w dolarach amerykańskich i aktywach denominowanych w dolarach, w tym obligacjach rządowych.

Dzięki zwiększonej kontroli nad swoją działalnością Circle zamierza publikować informacje o płynności USDC zgodnie z wytycznymi zatwierdzonymi przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w latach 2010-2011.

Wzmocnienie regulacji stablecoin w USA

Tymczasem w USA trwają rozmowy o potrzebie wzmocnienia regulacji stablecoinów. W szczególności przewodniczący Rady Zarządzającej FRS Jerome Powell oraz minister finansów Janet Yellen wygłosili odpowiednie uwagi.

Sam Circle wyjaśnia potrzebę posiadania licencji bankowej jako chęć uniknięcia ryzyka, w tym zmniejszenia swojej zależności od systemów płatności stron trzecich. Paxos, który emituje również stablecoiny w Stanach Zjednoczonych, otrzymał wcześniej wstępną zgodę na licencję bankową i powierniczą od Office of the Comptroller of the Currency.

źródło:  https://www.circle.com/blog/our-journey-to-become-a-national-digital-currency-bank

Comments (No)

Leave a Reply