Eksperci krypto sceptycznie o Unit-E

Jak podawaliśmy kilka dni wcześniej, naukowcy z siedmiu wiodących uniwersytetów Stanów Zjednoczonych pracują wspólnie nad przełomowych projektem kryptograficznym.

Według nich produkt ten oferuje lepszą skalowalność od Bitcoina.

Kryptowaluta, nosząca nazwę Unit-e, to pierwszy projekt badawczy zainicjowany przez organizację non-profit DTR. Zespół ten złożony jest z badaczy akademickich i finansowany przez Pantera Capital Management.

Nadrzędnym celem projektu jest przetwarzanie do 10 000 transakcji na sekundę. Dla porównania- Bitcoin jest w stanie przetworzyć około siedem transakcji w ciągu sekundy.

Chodzi zatem o to, by zapewnić szybkość operacji bez usuwania decentralizacji, serca kryptowaluty i samego blockchaina.

Unit-e wydaje się projektem o ogromnym potencjale.

Jego sukces jednak nie jest gwarantowany. Po wdrożeniu na rynek musi się ‘ustabilizować’ i dobrze odnaleźć się w innych obszarach, takich jak np.: inteligentne kontrakty.

Eksperci są ostrożni

Wielowarstwowe rozwiązania, takie jak Lightning Network, które pozwalają na małe i częste transakcje poza łańcuchem, poruszają się wokół problemu rozmiaru bloku i prędkości. Ale nie rozwiązują go. Ponadto posiadają własne problemy.

Bez bardziej wszechstronnego rozwiązania skalowalności, możliwości wykorzystania sieci osiągną w końcu pewien punkt graniczny. Wówczas na zawsze ograniczą jej zdolność do bycia naprawdę użyteczną siecią.

Jeden z naukowców DTR, Pramod Viswanath, mówi:

Bitcoin pokazał nam, że rozproszone zaufanie jest możliwe. Nie ogranicza się jednak do wymiaru, który mógłby uczynić go prawdziwie globalnym, codziennym środkiem płatności. Był to przełom, który może zmienić ludzkie życie. Nie stanie się tak jednak, dopóki technologia ta nie pozwoli na szersze skalowanie.”

Comments (No)

Leave a Reply