Edward Snowden: Nie używajcie WhatsApp i Telegram

„Przedstawiciele rządu, którzy używają komunikatorów WhatsApp i Telegram, są bardzo zagrożeni” – powiedział były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA), Edward Snowden w wywiadzie dla France Inter.

Snowden stwierdził, że francuski prezydent Emmanuel Macron komunikuje się z podwładnymi za pośrednictwem Telegrama, a premier Edouard Philippe za pośrednictwem WhatsAppa. Według niego bezpieczeństwo publiczne nigdy nie było celem twórców tych programów.

Każdy z tych programów jest lepszy niż SMS lub telefon bez systemu kodowania, ale jeśli jesteś premierem, ich użycie jest bardzo ryzykowne. Powszechne stosowanie WhatsApp w rządzie jest błędem” – powiedział Edward Snowden.

Dodał, że firma Facebook stopniowo usuwa ochronę z komunikatora WhatsApp .

Facebook obiecuje, że nie będzie słuchać rozmów, ponieważ są one szyfrowane, ale nadal to robi ze względów bezpieczeństwa narodowego i na zlecenie rządu. Chociaż w rzeczywistości mówimy o wpływie na wydarzenia i ich zmianie w głównym nurcie, korzystnej dla władz ”- powiedział Snowden.

Alternatywnie poradził urzędnikom, aby przełączyli się na bezpłatne komunikatory internetowe Signal lub Wire.

Edward Snowden zasłynął w 2013 r. po tym, jak ujawnił ściśle tajne informacje na temat nadzoru amerykańskich służb wywiadowczych nad obywatelami za pomocą istniejących sieci komunikacyjnych. Uzyskał azyl polityczny w Federacji Rosyjskiej.

Snowden jest teraz prezesem organizacji non-profit Freedom of the Press Foundation, organizacji zajmującej się dziennikarstwem, która chroni aresztowanych dziennikarzy i informatorów. Organizacja przyjmuje darowizny w kryptowalutach .

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.