Duże firmy krypto odmawiają współpracy z bankiem Silvergate

Bank Silvergate chwilę przed upadkiem?

Szereg giełd kryptowalut i wiele innych firm zaczęło gwałtownie odmawiać współpracy z Silvergate. Dzieje się to po tym, jak bank ogłosił opóźnienie w publikacji swojego rocznego sprawozdania finansowego i możliwą niewypłacalność z powodu gwałtownego spadku kapitalizacji.

Coinbase

Pierwszą firmą, która ogłosiła zakończenie współpracy z kłopotliwym bankiem była firma Coinbase. Amerykańska giełda kryptowalut podjęła decyzję „w celu zapewnienia bezpieczeństwa klientom i zminimalizowania ewentualnych negatywnych konsekwencji”.

Paxos i Circle

W ciągu dnia akcje banku spadły o 57% na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE), a na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych (LSE) – o 54%. Po Coinbase kilka firm ogłosiło natychmiastowe zakończenie operacji z bankiem, w tym emitenci stablecoinów Paxos i Circle.

Gemini i Bitstamp

Giełda kryptowalut Gemini również ogłosiła, że ​​przestała akceptować wpłaty i wypłaty dokonywane za pośrednictwem Silvergate. Zespół giełdy zapowiedział, że będzie „aktywnie monitorował sytuację” z bankiem. Bitstamp, giełda kryptowalut z siedzibą w Luksemburgu, też stwierdziła w poście na blogu, że tymczasowo przestała obsługiwać przelewy w dolarach amerykańskich za pośrednictwem Silvergate, a także korzystanie z usługi Silvergate Exchange Network (SEN). Bitstamp i bank ściśle ze sobą współpracowali, ponieważ giełda działała jako partner wprowadzający produkt Silvergate SEN Leverage.

Crypto.com i Galaxy Digital

Giełda kryptowalut Crypto.com stwierdziła, że ​​„wpłaty i wypłaty w dolarach amerykańskich za pośrednictwem Silvergate są tymczasowo zawieszone”. Firma Michaela Novogratza Galaxy Digital również zdystansowała się od banku, dając jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie przyjmować płatności za pośrednictwem Silvergate.

Microstrategy

MicroStrategy poinformował , że mają tylko jedną pożyczkę od Silvergate do spłaty do początku 2025 roku, ale to nie doprowadzi firmy do bankructwa. MicroStrategy zostało zapewnione, że nie posiada żadnego zabezpieczenia bitcoinowego w Silvergate ani żadnych innych powiązań finansowych z bankiem.

W grudniu pozew został złożony przeciwko Silvergate i dyrektorowi generalnemu Alanowi Lane’owi w południowym dystrykcie Kalifornii. Powodowie twierdzą, że firma bezpośrednio ułatwiała oszukańcze działania upadłego FTX, a klienci Silvergate wykorzystywali tę organizację do prania pieniędzy na dużą skalę, a kierownictwo banku celowo wprowadzało w błąd informacje o działalności biznesowej. Poważne problemy finansowe Silvergate potwierdzają stanowisko agencji ratingowej Moody’s, która obniżyła rating spółki do „B3” – co oznacza wysoki stopień ryzyka kredytowego emitenta.

Comments (No)

Leave a Reply