Double spend na Bitcoin o wartości…. 3$

Bitcoin jest bez wątpienia najbezpieczniejszą siecią na świecie ze wciąż rosnącym hash ratem zabezpieczającym sieć. Jednakże w tym samym czasie kiedy Bitcoin Gold miał atak 51% na swoją sieć, na sieci Bitcoin mieliśmy do czynienia z double spendem (podwójnym wydatkowaniem) sięgającym… 3$

Zasadnicza różnica między tymi dwoma przypadkami jest taka, że na Bitcoinie nie mieliśmy do czynienia z atakiem a jedynie z forkiem wynikającym z wykopania dwóch bloków w tym samym czasie. Kiedy górnicy wykopią blok wysyłają go do najbliższych sobie nodów a oni do następnych. Jeśli jednak dwoje górników wykopie blok w tym samym czasie nody dostają różne bloki, do których zaczynają kopać nowy blok. Następny blok, jaki jest wykopany determinuje który łańcuch jest tym prawidłowym, a który jest porzucany razem z jego transakcjami.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w Październiku gdzie również mieliśmy do czynienia z naturalnym forkiem. Niestety 27 Stycznia nastąpiła podobna sytuacja. Wykopane zostały 2 bloki, do których równolegle zaczęto kopać nowe bloki. Kiedy nowy blok został wykopany okazało się, że nie ma w nim transakcji na kwotę…. 3$. Ta sama transakcja z tego samego adresu pojawiła się w następnym bloku natomiast już została przekierowana na inny adres.

Taka sytuacja pokazuje jak ważna jest liczba potwierdzeń. Im jest ona większa, tym mniejsza szansa na to, że nasza transakcja zostanie porzucona przez znalezienie nowego łańcucha. Sieci z mniejszym hashratem zazwyczaj są bardziej narażone na tego typu sytuacje dlatego na giełdach możemy się spotkać ze znaczną liczbą potwierdzeń na sieci, po których dopiero wtedy możemy wydać nasze coiny. Na Bitcoinie takie sytuacje mają miejsce bardzo rzadko jednak jak możemy zauważyć z tego artykułu, mogą mieć miejsce.

Artykuły które warto przeczytać: Jak sprzedać bitcoiny

Comments (No)

Leave a Reply