Do Kwon zatrudnia elitarną firmę prawniczą w obronie przed ściganiem przez prokuraturę USA

Do Kwon się broni

Do Kwon, założyciel kontrowersyjnego projektu Terra, zdecydował się na zatrudnienie największej na świecie firmy prawniczej, Dentons, w celu ochrony przed ściganiem przez prokuraturę federalną USA. Kwon jest obecnie oskarżany o oszustwo i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych związanych z upadkiem projektu Terra, który miał miejsce w maju 2022 roku.

Stosunki z Firmą Prawniczą Dentons

To nie jest pierwszy raz, kiedy Do Kwon korzysta z usług Dentons. Prawnicy tej firmy wcześniej pomogli mu kwestionować wezwania sądowe i prowadzić postępowania zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Singapurze. Kancelaria Dentons również reprezentuje projekt Terra w licznych procesach sądowych.

Aresztowanie i Proces

Do Kwon i jego partner biznesowy, Jang Jun, zostali aresztowani w Czarnogórze. Zostali zatrzymani na lotnisku w Podgoricy, stolicy Czarnogóry, z fałszywymi dokumentami. Czarnogóra jest krajem sąsiadującym z Serbią, gdzie były potentat kryptowalut ukrywał się od grudnia poprzedniego roku.

W lutym 2023 roku, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA (SEC) wniosła pozew przeciwko Do Kwon i Terraform Labs, oskarżając ich o oszustwo i sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. W marcu, biuro prokuratora amerykańskiego w południowym dystrykcie Nowego Jorku sformułowało osiem zarzutów przeciwko Kwon, w tym oszustwa związane z papierami wartościowymi i oszustwa elektroniczne.

Zarzuty w Korei Południowej

Ponadto, Kwon jest również oskarżany o liczne oszustwa przez władze Korei Południowej. Sąd w Korei Południowej zabezpieczył majątek osobisty współzałożyciela Terraform Labs o wartości ponad 233,3 mld wonów koreańskich (176 mln USD). W ramach tych środków, sędzia zakazał sprzedaży luksusowego kompleksu mieszkalnego Galleria Foret w Seulu, nowego centrum biznesowego i kilku importowanych samochodów.

Reakcja Do Kwon

Mimo tych zarzutów, Do Kwon twierdzi, że bierze na siebie odpowiedzialność za niepowodzenie projektu, ale zaprzecza jakiejkolwiek złej woli czy łamaniu prawa

Oskarżenia przeciwko Giełdzie Kryptowalut FTX

Do Kwon również skierował oskarżenia w stronę giełdy kryptowalut FTX i jej założyciela, Sama Bankmana-Frieda, oskarżając ich o manipulacje na rynku i spekulacje na temat tokenów Terra.

Zakaz Dysponowania Aktywami

Sąd w Korei Południowej nakazał również Do Kwonowi nie rozporządzanie swoimi aktywami finansowymi, w tym papierami wartościowymi, depozytami bankowymi i kryptowalutami przechowywanymi na osobistych kontach na giełdach kryptowalut.

Oczekiwanie na Rozprawę Sądową

Obecnie wszystkie strony czekają na rozprawę sądową. Do Kwon będzie musiał bronić się przed poważnymi zarzutami. Jego zespół prawników z Dentons z pewnością ma przed sobą wiele pracy.

Nie jest jeszcze jasne, jakie konsekwencje proces sądowy przyniesie dla przyszłości Do Kwon, Terraform Labs, ani dla samego rynku kryptowalut. Cała ta sytuacja jest jednak przykładem na to, jak poważne mogą być konsekwencje niewłaściwego zarządzania i podejrzanych praktyk w sektorze kryptowalut.

To jest także przypomnienie dla inwestorów o ryzykach związanych z inwestowaniem w niezarejestrowane papiery wartościowe, a także o potrzebie ostrożności i due diligence podczas inwestowania w kryptowaluty i inne innowacyjne technologie finansowe.

Comments (No)

Leave a Reply