Dlaczego warto kupić Bitcoina? Robert Kiyosaki podaje 7 powodów

Robert Kiyosaki – autor słynnej książki o finansach osobistych „Rich Dad Poor Dad” – wyszedł z kolejnym entuzjastycznym oświadczeniem wspierającym kryptowaluty. Wymienił on 7 powodów, dla których jego zwolennicy powinni inwestować w Bitcoina i metale szlachetne – koncentrując się wokół obecnej sytuacji finansowej rządu Stanów Zjednoczonych.

Jak umiera dolar amerykański?

Jak czytamy w tweecie Kiyosakiego, pierwszym powodem do inwestowania w Bitcoina jest to, że Stany Zjednoczone „pożyczają za dużo pieniędzy”. Według zegara długu narodowego USA, kraj ten jest obecnie zadłużony na prawie 31 bilionów dolarów. Tymczasem PKB Stanów Zjednoczonych wynosi zaledwie 24,8 biliona dolarów. Stosunek długu do PKB utrzymuje się więc na poziomie 137,76%.

Następnie Kiyosaki wymienił zamiar kraju, aby „utrzymać niskie stopy procentowe”. Stopy procentowe zostały obniżone do historycznie niskich w 2020 i 2021 roku, pobudzając rynek byka zarówno dla Bitcoina, jak i akcji.

Utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie wymaga jednak, aby Fed kupował obligacje skarbowe i rozszerzał swój bilans. Prowadzi to do czwartego powodu zakupu Bitcoina: inflacji.

Roczna inflacja CPI w USA rośnie od 2021 roku. W czerwcu osiągnęła szczyt na poziomie 9,1%. Jednak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy liczba ta nieco się uspokoiła dzięki zacieśnianiu polityki Rezerwy Federalnej poprzez rosnące stopy procentowe – które w tym procesie doprowadziły do krwi na rynkach kryptowalut i akcji.

Inflacja i recesja

Jak zauważa autor, wyższe stopy procentowe prowadzą do wzrostu kosztów długu we wszystkich krajach. Analityk rynkowy Nicholas Merten z DataDash zauważył w poniedziałek, że polityka Fed powoduje obecnie wzrost kosztów zakwaterowania. Zdaniem Mertena może to doprowadzić do „depresyjnych poziomów recesji”.

Rzeczywiście, Stany Zjednoczone już potwierdziły status recesji w lipcu po odnotowaniu dwóch kolejnych kwartałów ujemnego wzrostu PKB.

Niektóre byki kryptowalutowe oczekiwały, że Fed powróci do luźnej polityki pieniężnej w obliczu takiego zamieszania na rynku. To przypuszczalnie doprowadziłoby z powrotem do wyższych cen kryptowalut/aktywów i osłabienia dolara. Kiyosaki dochodzi w ten sposób do swojego ostatecznego stanowiska – że dolar amerykański umiera.

Złoto, srebro i Bitcoin są często wrzucane do tego samego wiadra jako formy „zdrowego pieniądza” – pieniądza, który jest rzadki, a więc nie może zostać zniszczony. To sprawia, że są one odporne na inflację, w przeciwieństwie do dolarów – których podaż gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich 3 lat.

Kiyosaki wcześniej zalecał zwolennikom inwestowanie w ten sam koszyk aktywów, jednocześnie przy niektórych okazjach włączając do niego także ETH.

Comments (No)

Leave a Reply