Dlaczego opłaty za Ethereum są tak wysokie i jak je zmniejszyć?

Opłaty za transakcje w Ethereum zależą od obciążenia blockchaina i złożoności transakcji. Ethereum ma wielu użytkowników, ale niską wydajność – prowadzi to do większego obciążenia i stale wysokich opłat.

Aktywacja aktualizacji The Merge nie zmieniła tej sytuacji.
Prowizje Ethereum są obliczane na podstawie limitu gazu dla danej transakcji oraz kosztu gazu w danym momencie.

Istnieje kilka głównych sposobów na zmniejszenie opłat w Ethereum. Obejmują one wykorzystanie sieci w okresach najmniejszego obciążenia, symulację lub agregację transakcji oraz inne opcje.

Popularnym sposobem na zmniejszenie opłat za transakcje w aktywach Ethereum są rozwiązania warstwy 2 i sidechainy.

Czym jest gaz w Ethereum?

„Gaz” w Ethereum to termin, który odnosi się do ilości zasobów obliczeniowych potrzebnych do wykonania operacji. Przekazanie tokena lub wydanie nowego zasobu, wdrożenie lub interakcja z inteligentnym kontraktem – wszystkie te operacje wymagają do wykonania zasobów maszyny wirtualnej. Ich objętość liczona jest w „gazie”.

Cena gazu podawana jest w Gwei, co jest oznaczeniem małej części monety Ethereum, równej 0,00000001 ETH.

Ilość zasobów obliczeniowych dla danej transakcji nie jest statyczna i zależy od obciążenia pracą blockchaina Ethereum, a także złożoności wybranej transakcji.

Stąd istnieje coś takiego jak limit gazu. Jest to ilość zasobów obliczeniowych wymaganych do przeprowadzenia transakcji, niezależnie od tego, czy jest to wymiana aktywów w protokole DeFi- czy transfer USDT ERC-20 między adresami. O limicie gazu można myśleć jako o liczbie litrów benzyny potrzebnej do przejechania z punktu A do punktu B.

Koszt transakcji obliczany jest poprzez pomnożenie wymaganego limitu gazu przez jego wartość w Gwei. Jeśli Twoja transakcja wymaga 21 000 jednostek gazu, a koszt jednej jednostki gazu na rynku wynosi 14 Gwei, opłata transakcyjna wynosi 0,000294 ETH.

Na dzień 19 października 2022 r. przeniesienie stablecoina USDT na Ethereum z adresu na adres wymagałoby zapłacenia 0,91 USD za gaz, podczas gdy koszt bardziej złożonej transakcji, takiej jak wymiana aktywów na zdecentralizowanej giełdzie Uniswap, wynosiłby już w Gwei około 3,11 USD.

Sieć Ethereum zmieniła swoją strukturę opłat po hardforku London w sierpniu 2021 roku. Zawierał on mechanizm wypalania ETH i limit wielkości bloku, zmieniający się w zależności od przeciążenia blockchaina. Szczegółowy schemat obliczania prowizji jest opublikowany na stronie Ethereum Foundation.

Ethereum pozostaje najczęściej używanym protokołem blockchain, działają na nim setki najpopularniejszych aplikacji. Jednocześnie wydajność Ethereum nie zmieniła się zbytnio od czasu jego premiery w 2015 roku i jest znacznie gorsza od bardziej nowoczesnych projektów, takich jak Polkadot, Solana czy Algorand. Dlatego prowizje Ethereum są niezmiennie wysokie. Jednocześnie transakcje w inteligentnych kontraktach wiążą się z wyższymi kosztami.

Jak zmieniły się opłaty w sieci Ethereum od czasu The Merge?

Od kiedy Ethereum przeszło na algorytm konsensusu Proof-of-Stake, mechanizmy ustalania opłat za transakcje w sieci nie zmieniły się. Jedynym pośrednim wpływem na koszty transakcji na Ethereum może być krótszy czas pomiędzy blokami. Przed aktywacją The Merge bloki były tworzone w odstępach 14-15 sekundowych. Po Merge czas ten został skrócony do 12 sekund. Blockchain Ethereum stał się o około 20% szybszy, co może, choć nie znacząco, zmniejszyć obciążenie sieci.

Pierwsza aktualizacja po The Merge, mająca na celu zmniejszenie opłat poprzez zmianę mechanizmów rozliczeniowych na poziomie bazowego blockchaina, ma nastąpić w drugiej połowie 2023 roku w ramach hardforka Shanghai.

Dalsze modernizacje będą polegały na wdrożeniu shardingu i zwiększeniu wykorzystania rollupów. Według Vitalika Buterina, może to zwiększyć przepustowość sieci do 100 000 na sekundę, jednocześnie zmniejszając opłaty za transakcje w sieci Ethereum.

Rozwiązania warstwy drugiej

Choć opłaty Ethereum są wciąż wysokie i w planach jest rychłe rozwiązanie tego problemu, to już teraz istnieją sposoby, by płacić mniej za przelewy. Istnieje duża liczba protokołów warstwy 2 dla Ethereum zaprojektowanych w celu rozwiązania problemu wysokich opłat.

Rozwiązania warstwy 2 dla Ethereum oparte są na Rollupach, gdzie transakcje odbywają się poza główną siecią Ethereum. Są one agregowane w duże grupy, a dopiero potem zatwierdzane na poziomie „bazowym”, czyli w blockchainie Ethereum.
Popularne projekty warstwy 2 to Arbitrum, Optimism, Loopring, ZKSync, Boba Network i Aztec Network.

Nazwa sieci Wysyłanie ETH Swapy
Ethereum $1,22 $6,09
Loopring $0,05 $0,32
ZKSync $0,06 $0,32
Arbitrum One $0,07 $0,19
Boba Network $0,19 $0,32
Optimism $0,21 $0,31

Sidechainy w Ethereum używają niezależnych algorytmów bezpieczeństwa i konsensusu, będąc zasadniczo sieciami niezależnymi od Ethereum. Podobnie jak rozwiązania warstwy 2, sidechainy mają na celu zwiększenie szybkości transakcji i zmniejszenie ich kosztów w stosunku do kryptowalut sieci „macierzystej”. Najpopularniejsze sidechainy w Ethereum to Matic (Polygon PoS), Gnosis Chain czy Loom Network.

Inne sposoby na zmniejszenie opłat w Ethereum

  1. Wybierz moment o najmniejszym obciążeniu sieci. Przyda ci się do tego np. serwis Ethereumprice, który pokazuje takie statystyki. Według danych, teraz najmniej za przelew trzeba będzie zapłacić w poniedziałek rano.
  2. W niektórych kryptowalutach (np. MyEtherWallet i Metamask) można ręcznie ustawić opłatę podczas wysyłania przelewu. Nie wpłacaj jednak poniżej minimalnej zalecanej kwoty, w przeciwnym razie przelew może nie zostać zrealizowany.
  3. Symulacja transakcji. Zanim wyślesz transakcję, oszacuj jej realną wartość, korzystając z serwisów pomocowych takich jak Tenderly, DeFI Saver do symulacji transakcji.
  4. Rozważ użycie innych blockchainów, które oferują tańsze transakcje i szybszy transfer. Na przykład sieci kompatybilne z EVM, takie jak BNB Chain, Matic (Polygon PoS) czy Fantom, mają podobne ekosystemy do Ethereum. Istnieją również projekty niezależne od Ethereum, takie jak Solana, Cardano czy Near.
  5. Korzystaj ze specjalnych aplikacji, takich jak Balancer, które mogą agregować transakcje wielu użytkowników, pozwalając na niższe opłaty dla każdego z nich. Niektóre projekty DeFi oferują zniżki i inne bonusy za transakcje z udziałem aktywów z ekosystemu Ethereum.

Comments (No)

Leave a Reply