Dlaczego bitcoin spadł? Krach FTX nie jest główną przyczyną

Bankructwo FTX, jednej z najistotniejszych giełd kryptowalutowych na świecie, której kapitalizacja w 2022 roku szacowana była na 32 mld USD, przyspieszyło spadek na rynku kryptowalut. Tak naprawdę jednak przyczyn trwającej kryptowalutowej zimy i niedźwiedziego sentymentu jest znacznie więcej.

Co mówi JPMorgan?

Analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego JPMorgan zasugerowali, że bitcoin może stracić kolejne około 25% swojej wartości. Zdaniem ekspertów bankructwo FTX to tylko jeden z katalizatorów. Wśród powodów wymienia się podwyżki stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną i cięcia bilansu, do których ta ucieka się od czerwca, wyciągając pieniądze z rynków finansowych w desperackiej próbie schłodzenia gospodarki i uspokojenia inflacji.

Korelacja z rynkiem akcji

Taka polityka monetarna miała negatywny wpływ nie tylko na większość popularnych kryptowalut, ale również na rynek akcji, w tym amerykańskich blue-chipów. Analitycy Bloomberga podali również, że wyniki bitcoina korelują z indeksem S&P 500, który obejmuje 500 największych amerykańskich spółek publicznych według kapitalizacji. W lipcu odnotowali oni 40-dniowy spadek współczynnika korelacji pomiędzy tymi dwoma aktywami finansowymi. Indeks S&P 500 znajdował się w długotrwałym trendzie spadkowym przez cały 2022 rok, podobnie jak bitcoin. Dla porównania, w lipcu wartość współczynnika korelacji wynosiła 0,5 (w zakresie od -1 do 1), natomiast obecnie oscyluje wokół 0. Ogólnie rzecz biorąc, korelacja jest nadal w większości pozytywna, choć zmniejszyła się po wydarzeniach związanych z FTX.

Kurs BTC

Patrząc na największą kryptowalutę świata pod względem kapitalizacji, sytuacja w ostatnich miesiącach wyraźnie się pogorszyła. W listopadzie 2021 roku bitcoin był na rekordowym poziomie około 69 000 dolarów. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs spadł o ponad 75% swojej szczytowej wartości. Podczas pandemii kryptowaluty były na fali w dużej mierze dzięki działaniom Fedu: amerykańscy urzędnicy utrzymywali stopy w pobliżu zera i następował stały wzrost bilansów banków poprzez skupowanie od nich obligacji i innych aktywów. Jednak wraz z nastaniem roku 2022 wszystko się zmieniło. Inflacyjny boom doprowadził do wzrostu stóp procentowych i wyparowania kapitału. Według analityków z Wall Street był to zły znak dla kryptowalut, ponieważ wchłonęły one cały ten nadmiar pieniędzy jak gąbka. Pogląd ten sprawdził się w praktyce – inwestorzy wycofywali pieniądze z BTC i wielu altcoinów.

Zdaniem analityków JP Morgan, Fed pozostawia sobie pole manewru na przyszły rok. Spowolnienie wzrostu ilości pieniądza na całym świecie będzie kontynuowane, ale nie w USA. Spadek zastrzyków instytucjonalnych spowodował utratę apetytu na ryzyko wśród inwestorów. Plus kolejny powód spadku wartości kryptowalut. To nie znaczy, że tylko bitcoin został dotknięty. Ether, Solana, Cardano i inne spadły na wartości w następstwie pierwszej kryptowaluty. Działania Rezerwy Federalnej wstrząsnęły nie tylko kryptowalutami, ale również sektorem fintech. Ceny akcji Mety (dawniej Facebook) spadły o 77% od września 2021 do listopada 2022, akcje Microsoftu spadły o 39% od listopada 2021 do listopada 2022, a Amazona załamały się o 54% od listopada 2021 do listopada 2022.

Reakcja rynków jest zrozumiała. Fed od dłuższego czasu (w zasadzie od ponad dekady) spuszcza wodę z rynków, a następnie gwałtownie odcina podaż. Wszystko to spowodowało, że sektory gospodarki o wysokim ryzyku i wysokim wzroście przestały być interesujące dla mas inwestorów.

Polityka Fedu

Kolejną ofiarą polityki Fed był rynek nieruchomości. To właśnie Rezerwa Federalna okazała się największym nabywcą długu hipotecznego podczas pandemii. W efekcie wyprzedawano papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką, a oprocentowanie kredytów hipotecznych w USA gwałtownie wzrosło. Obecnie wynoszą one około 7%, co oznacza wzrost o 4% w stosunku do tego okresu w 2021 roku. W efekcie siła nabywcza drastycznie spadła.

Jak podaje National Association of Realtors, sprzedaż domów w USA jest już w ósmym miesiącu spadku. To najdłuższy spadek na amerykańskim rynku nieruchomości od 2007 roku.

Chiny: „zero covida” i zakaz kryptowalut

Rynki pozytywnie zareagowały na złagodzenie restrykcji antykoronawirusowych w Chinach. Znalazło to odzwierciedlenie zarówno w kursie renminbi (od początku listopada waluta zyskała ponad 7%), jak i we wzroście akcji notowanych na giełdzie w Hongkongu. Jednak chińskie władze nie wyprowadziły jeszcze rynku nieruchomości (stanowiącego prawie 30% PKB kraju) z kryzysu, który pojawił się 2021 roku.

Owszem, jest plan wyprowadzenia branży z kryzysu, ale inwestorzy podchodzą do wszystkich tych wiadomości z ostrożnością. Chiny nadal borykają się z wieloma problemami gospodarczymi: wzrost gospodarczy uległ zahamowaniu, a bezrobocie wśród młodzieży osiąga rekordowe wartości. MFW zrewidował w górę swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Chin. W 2022 roku osiągnie on już tylko 3,2%. Jest to wyraźny spadek w stosunku do roku 2021, kiedy to wskaźnik ten wyniósł 8,1%. Obecny był dla kraju najgorszy od 46 lat. Chyba, że weźmiesz pod uwagę rok 2020, kiedy to wzrost gospodarczy został zahamowany przez pojawienie się koronawirusa.

Krótko mówiąc, środowisko gospodarcze w Chinach nie sprzyja ryzykownym inwestycjom.

Chiński regulator finansowy zakazał obrotu kryptowalutami od jesieni 2021 roku. Cambridge Centre for Alternative Finance szacuje, że chińskim urzędnikom nie udało się całkowicie zniszczyć rynku kryptowalut w tym kraju i powstrzymać wydobycia. Na początku 2022 roku udział chińskich górników w globalnym hashrate przekroczył 21%. Z drugiej strony, chińscy entuzjaści kryptowalut odpowiadali za około 75% całkowitego hashrate’u BTC w 2019 roku. Tym samym spadek bitcoina można rozpatrywać również przez pryzmat polityki finansowej Chin, wprowadzania barier administracyjnych i spadku wzrostu gospodarki Państwa Środka.

Cykle halvingowe

W wycenie bitcoina istotną rolę odgrywa ograniczona emisja i systematyczne zmniejszanie nagrody za nowy blok co cztery lata. Ostatni halving miał miejsce w 2020 roku, a obecna nagroda wynosi 6,25 BTC. Kolejne wydarzenie w 2024 roku powinno spowodować zmniejszenie nagrody za blok do 3,125 BTC.

Według Buy Bitcoin Worldwide na listopad 2022 roku, ponad 91% całkowitej ilości BTC zostało wydobyte. Model halvingu wyjaśnia „wysoką cykliczność” na rynku kryptowalut, zauważają eksperci Bitpay.

Co ciekawe, historycznie gwałtownemu wzrostowi ceny bitcoina niemal zawsze towarzyszy równie ekstremalny spadek. W ciągu całego 2013 roku, na przykład, BTC wzrósł z 14 dolarów do 1100 dolarów. Ale począwszy od drugiej połowy grudnia, pojawił się niedźwiedzi trend, a do stycznia 2015 roku bitcoin był hanclowany w okolicach 180 dolarów. Podobna sytuacja miała miejsce podczas krypto zimy z 2017 roku, kiedy to pierwsza kryptowaluta wzrosła w grudniu do 20 000 dolarów. Biorąc pod uwagę, że na początku roku aktywo było nadal warte około 960 dolarów, można by twierdzić, że cena wzrosła 20-krotnie. Ale wtedy, w grudniu 2018 roku, BTC był handlowany w okolicach poziomu 3200 dolarów.

Można przyjąć, że w okresie pomiędzy halvingami kurs ma tendencję do osiągania nowych historycznych maksimów, po czym następują przedłużające się korekty.

Podsumowanie

Obecny spadek ceny bitcoina może być postrzegany jako przedłużająca się korekta po osiągnięciu kolejnego historycznego maksimum na poziomie 69 tysięcy dolarów, półtora roku po kolejnym halvingu. Albo może być przypisany kombinacji przyczyn, w tym z jednej strony korekcie w ramach obecnego cyklu hossy.

Z drugiej strony, wydarzenia takie jak bankructwo FTX, negatywne tło informacyjne dotyczące Terra i Luna, polityka monetarna amerykańskiej Rezerwy Federalnej, skutki restrykcji covid, zakaz chińskiego regulatora dotyczący wydobycia i handlu kryptowalutami. Wszystkie one zdecydowanie wzmacniają trend spadkowy na rynku kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply