Dfinity wprowadza zdecentralizowany „komputer internetowy”

 Internet Computer podstawą zdecentralizowanego Internetu?

Po kilku latach oczekiwania szwajcarska organizacja non-profit Dfinity uruchamia „Internet Computer”, zdecentralizowaną sieć komputerową.

Sercem „komputera internetowego” jest blockchain, który pozwala łączyć możliwości różnych centrów danych. Zdaniem twórców projekt może stać się podstawą nowego, zdecentralizowanego Internetu. Uruchomienie sieci powinno nastąpić 10 maja.

W swej istocie Internet Computer wykorzystuje blockchain, który działa z nieograniczoną przepustowością. To rozwiązuje problem osiągnięcia równowagi między decentralizacją, bezpieczeństwem i skalowalnością”- napisała Fundacja Dfinity w oświadczeniu.

Problem został został rozwiązany za pomocą specjalnego zestawu protokołów kryptograficznych zwanych „Chain Key Technology”, który sami twórcy nazywają „osiągnięciem naukowym”.

Komputer internetowy jest kontrolowany przez specjalny system algorytmiczny zwany Network Nervous System (NNS). To on pozwala łączyć rozproszone centra danych w jedną sieć. 10 maja NNS rozpocznie proces „wstępnego odblokowania” – wydawanie tokenów ICP do zarządzania siecią.

Główna platforma obliczeniowa do tworzenia oprogramowania

Obecnie projekt Dfinity jest obsługiwany przez 48 centrów danych i 1300 specjalnie zaprojektowanych „komputerów-hostów”. Znajdują się w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Deweloperzy liczą, że do końca roku w sieci będą działać 123 centra danych i ponad 4300 węzłów.

Od 10 lat społeczność technologiczna jest świadoma, że ​​komputer internetowy jest na najlepszej drodze, aby pewnego dnia stać się główną platformą obliczeniową do tworzenia oprogramowania. Na jego podstawie można zbudować „otwarty Internet” wolny od monopoli dużych firm technologicznych”- mówi założyciel i główny naukowiec Dfinity Dominic Williams.

Wcześniej oczekiwano, że Internet Computer zostanie uruchomiony pod koniec 2020 r., ale jego uruchomienie zostało przełożone. W połowie ubiegłego roku firma Dfinity udostępniła tę technologię zewnętrznym programistom.

brak komentarzy

zostaw odpowiedź