Deutsche Bank: cyfrowy juan podważy prymat dolara na globalnym rynku finansowym

Cyfrowa waluta Chińskiego Banku Centralnego może zmienić epicentrum światowej potęgi gospodarczej. Do takiego wniosku doszli eksperci Deutsche Bank.

W swoim raporcie The Future of Payments zauważyli, że kraj będzie w stanie wykorzystać CBDC (Central Bank Digital Currency) jako „miękkie lub twarde narzędzie energetyczne” w gospodarce.

W rzeczywistości, jeśli firmy prowadzące działalność w Chinach zostaną zmuszone do zaakceptowania juana cyfrowego, z pewnością podważy to prymat dolara na globalnym rynku finansowym” – czytamy w dokumencie.

Mówiąc dokładniej, mówimy o jego opublikowanej pierwszej części zatytułowanej „Gotówka: dinozaur przetrwa … na razie”.

Pomimo szybkiego rozwoju płatności cyfrowych Deutsche Bank uważa, że ​​gotówka pozostanie w gospodarce przez dziesięciolecia.

Wśród czynników, które się do tego przyczyniły, 3600 klientów banku ankietowanych w różnych krajach wskazało, że łatwiej jest kontrolować wydatki gotówką, łatwo zapłacić, są akceptowane wszędzie i zachowują anonimowość zakupów.

Niemniej jednak płatności cyfrowe będą rosły „z prędkością światła”, co doprowadzi do zniknięcia kart plastikowych, twierdzą autorzy raportu.

Płatności mobilne wzrosną czterokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat, oceniają eksperci w Deutsche Bank. Będzie to miało największy wpływ na kraje rozwijające się.

Wcześniej były ekonomista MFW, Kenneth Rogoff, również wyraził pogląd, że to cyfrowy juan zagraża finansowej hegemonii dolara, a nie Libra czy Bitcoin.

https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000504353/The_Future_of_Payments_-_Part_I__Cash%3A_the_Dinosau.PDF

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.