Depozyty kryptowalutowe u bukmacherów internetowych w Polsce i w innych krajach: porównanie.

Kryptowaluty weszły na stałe do metod płatniczych akceptowanych przez kasyna online i bukmacherów na całym świecie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one wśród polskich graczy. Bitcoin, Cardano, Ripple, Dogecoin – te i inne środki z prywatnych portfeli są chętnie wykorzystywane do składania zakładów sportowych online. Spójrzmy czy faktycznie można z ich pomocą złożyć kupon i wypłacić wygraną u polskich buków.

Legalny status polskich bukmacherów

Sytuacja prawna na rynku polskich zakładów sportowych od kilku lat jest w miarę stabilna – po latach bezkrólewia i wolnej amerykanki Ministerstwo Finansów wzięło się za uporządkowanie całego bałaganu na rynku. Ustawa hazardowa nałożyła na operatorów obowiązek ubiegania się o licencję, jeśli tylko chcą oni legalnie działać na polskim rynku.

Bukmacherzy offshore, którzy posiadają inną licencję niż MF uznawani są w świetle prawa za nielegalnych, jeśli świadczą swoje usługi graczom znad Wisły. jak mają się do tego metody płatnicze wspomniane wyżej? Okazuje się, że polski licencjodawca nie zezwala na przyjmowanie depozytów i wypłaty w kryptowalutach. Legalni bukmacherzy tacy jak Betclic, Fortuna, eTOTO, Fuksiarz, STS, Superbet czy LVBet najzwyczajniej w świecie nie honorują Bitcoina ani innych walut krypto. Jest to dziwne, bowiem w świetle obowiązującego prawa Bitcoin i inne waluty działające w oparciu o blockchain są w naszym kraju całkowicie legalne. Kryptowaluty można gromadzić, kupować, sprzedawać (i płacić podatki od ewentualnego zysku od tradingu).

Gra za kryptowaluty

Co może więc począć gracz, który chciałby anonimowo wytypować wynik jakiegoś spotkania i zapłacić za kupon kryptowaluta? Niestety staje on przed trudnym dylematem: albo zaniecha swojego hobby, albo będzie zmuszony skorzystać z operatora, który w Polsce traktowany jest jak nielegalny. Ta druga opcja oznacza oczywiście złamanie prawa. Licencjonowani operatorzy z zezwoleniami rządu Curacao powszechnie akceptują płatności w krypto. Co więcej, posiadają w pełni spolszczone serwisy i przyciągają Polaków ciekawymi promocjami. wielu z nich dodatkowo oferuje gry kasynowe w postaci tysięcy slotów, gier stołowych i kasyna na żywo.

Nic więc dziwnego, że spora część graczy decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Do korzystania z „nielegalnych” bukmacherów przyznaje się dziś ponad 50% typerów. Spora część decyduje się na taki krok pomimo ryzyka i potencjalnych kar w postaci 120 stawek dziennych (do 8400 złotych), utraty wszystkich wygranych i ewentualnego postępowania przed Skarbówką. Operatorzy działający legalnie w Polsce szacują, że budżet państwa traci na grze u bukmacherów offshore ponad 600 mln złotych rocznie, ale wielu analityków uważa, że suma ta jest wielokrotnie wyższa. A jak to wygląda w innych krajach?

Bitcoin legalny w Wielkiej Brytanii

Hazard i bukmacherka jest w regulowana w Wielkiej Brytanii przez UKGC. Teoretycznie Bitcoin jest w Wielkiej Brytanii legalny, ale dziś ze świecą szukać operatora z ta licencją, u którego można zapłacić Bitcoinem za kupon. Wynika to z logistycznego koszmaru, jaki kryptowaluty stwarzają dla operatorów, którzy w ramach wspomnianej licencji i tak będą zobowiązani do przestrzegania procedur weryfikacji tożsamości.

Bitcoin w UE

Unia Europejska teoretycznie jest przychylnym miejscem dla osób, które pragną grać za Bitcoiny. Nadrzędne ustawodawstwo regulujące kryptohazard tutaj nie istnieje. Unia ceduje to na kraje członkowskie. Pomimo zróżnicowanych ram regulacyjnych dotyczących hazardu w różnych krajach należących do UE, możemy skorzystać na własne ryzyko z usług kryptobukmacherów, którzy działają z licencją offshore.

Stany Zjednoczone i kwestie prawne związane z hazardem Bitcoin

Jeśli chodzi o kwestie prawne, obecne przepisy w większości stanów USA nie precyzują, że zakłady z BTC lub inną kryptowalutą w kasynach online lub u buków są nielegalne. Jeśli chodzi o obstawiających w USA, hazard za krypto nie różni się od każdej innej formy hazardu. Problemem jest jednak sam hazard – zakłady sportowe i kasyna online wciąż w przytłaczającej większości stanów są uznawane za nielegalne.

 

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.