Departament Sprawiedliwości USA: Changpeng Zhao może grozić do dziesięciu lat więzienia

Według nowego wniosku rządu Changpeng Zhao może grozić do dziesięciu lat więzienia.

Jeden z ekspertów uważa, że ​​branża kryptowalut jest niesprawiedliwie krytykowana ze względu na AML.
Były szef Binance, Changpeng Zhao (CZ), powinien pozostać na wolności do czasu wyroku sądu, ale nie powinien opuszczać Stanów Zjednoczonych ze względu na „możliwe do kontrolowania ryzyko ucieczki”. Podobne sformułowanie znajduje się w nowej petycji Ministerstwa Sprawiedliwości tego kraju.

21 listopada w ramach porozumienia z departamentem giełda zapłaciła 4,3 miliarda dolarów, a CZ zgodził się odejść ze stanowiska dyrektora generalnego i zapłacić karę w wysokości 50 milionów dolarów.

Wpłacił kaucję w wysokości 175 milionów dolarów i pozostanie na wolności do wyroku 23 lutego 2024 r. Prokuratorzy domagali się jednak zakazu byłemu szefowi platformy opuszczania Stanów Zjednoczonych w obawie przed ucieczką. Za ryzyko uznali znaczny majątek poza granicami kraju i minimalne powiązania z nim.

Prokuratura stwierdziła wówczas, że były szef Binance nie przedstawił jasnych i przekonujących dowodów na to, że nie ucieknie, jeśli wróci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

23 listopada prawnicy zakwestionowali petycję zakazującą Zhao opuszczania Stanów Zjednoczonych.
Były prawnikSEKJohn Reed Stark podkreślił, że w przeciwieństwie do poprzedniego wniosku prokuratorzy jasno i jednoznacznie wyrazili, że przy wydawaniu wyroku mogą argumentować, że CZ powinien zostać skazany na dziesięć lat więzienia.

Według wytycznych maksymalny okres […] może wynieść nawet 18 miesięcy. Stany Zjednoczone mają prawo żądać dowolnej kary do dziesięciu lat przewidzianych przez prawo. […] Okres […] będzie mu się wydawał znaczący. Przemawia to za proponowanymi rozsądnymi ograniczeniami” – stwierdza petycja.

Sędzia pokoju Brian Tsuchida wyznaczył 27 listopada jako ostateczny termin na ponowne rozpatrzenie swojej decyzji o zwolnieniu CZ za kaucją przed wydaniem wyroku.

Reed Stark przyznał, że sędzia Richard A. Jones poszedłby na kompromis i nałożyłby dodatkowe warunki, zaostrzył wymogi dotyczące zwolnienia, zażądał nowych zapewnień od prawnika i Zhao, zarządził większą liczbę sesji interaktywnych lub poprosił o inne, bardziej szczegółowe gwarancje. Biegły nie wykluczył także opóźnienia w wydaniu decyzji.

Były prawnik SEC ostrzegł, że pozostanie CZ na wolności może potencjalnie ułatwić dalsze pranie pieniędzy w branży. W rezultacie umowa departamentu z Zhao może „powrócić do nieprzyjemnych konsekwencji dla Ministerstwa Sprawiedliwości”.

Miejmy nadzieję, że urzędnicy będą mieli coś na stanie. A może monitorowanie Binance i inne wezwania do podjęcia środków zaradczych ujawnią bardziej rażące i karalne przestępstwa. W przeciwnym razie cała porażka firmy mogłaby być policzkiem dla CZ. I, niestety, historyczna niesprawiedliwość na epickie rozmiary” – ostrzegł Reed Stark.

Profesor nadzwyczajny w Columbia Business School Omid Malekan zauważył, że umowa Binance z władzami USA podkreśla niejednoznaczne podejście do firm kryptograficznych. Przeciwnicy tego ostatniego szczerze wierzą, że „zasoby cyfrowe to swego rodzaju unikalny środek, który pozwala złym ludziom robić złe rzeczy” – dodał.

Ta analiza kontrastuje z tym, co dzieje się w pozostałej części systemu finansowego. Jego zdaniem firmy podążają za najlepszymiAML-praktycy nadal zajmują się dużymi ilościami nielegalnych funduszy.

Wszystko to uważa się za normalne, bo ktoś przygotował dokumenty” – wyjaśnił specjalista.

Malekan powiedział, że wielu pracowników Wall Street mogłoby trafić do więzienia, gdyby…TradFiotrzymał takie samo traktowanie jak Binance w podobnych przypadkach.

Binance niesłusznie okłamywało swoich klientów i niesłusznie się do tego nie stosowało. Ale to nie znaczy, że jest to zła firma. Poświęć pięć minut na wygooglowanie hasła „banki ułatwiające pranie pieniędzy”, a przekonasz się, że znane firmy finansowe zostały przyłapane na robieniu znacznie gorszych rzeczy, obejmujących o rząd wielkości więcej pieniędzy […]. Wkład netto Binance w tworzenie bardziej włączającego systemu finansowego jest godny pochwały” – napisał profesor.

Comments (No)

Leave a Reply