Departament Sprawiedliwości przejął środki ISIS, Hamasu i Al-Kaidy

Stany Zjednoczone przejęły około 2 milionów dolarów w Bitcoinie, które miały być wykorzystane do finansowania grup terrorystycznych takich jak Al-Kaida, ISIS czy Hamas.

Przejęte 300 portfeli należących do ISIS, Hamas i Al-Kaidy

Jednym z największych zmartwień związanych z Bitcoinem jest jego wykorzystanie w kręgach przestępczych. Ostatnie informacje pokazują, że Bitcoin jest nadal bardzo popularny w darkwebie oraz jest często przedmiotem hakerów i złodziei cybernetycznych. Wśród najnowszych – i najbardziej znaczących – przypadków jest ostatni hack twittera, podczas którego zostały przejęte konta znanych osobistości, takich jak były prezydent USA Barack Obama, jego wiceprezydent Joe Biden, twórca Microsoftu Bill Gates i CEO SpaceX i Tesli – Elon Musk.

Celem przejęcia kont było oszustwo, które miało zwabić niczego niepodejrzewających inwestorów do wysyłania swoich kryptowalut na anonimowe adresy w nadziei, że ich depozyty zostaną podwojone. Oczywiście, tak się nie stało, a cyberprzestępcy zarobili około 121 000 dolarów w BTC. Główny przywódca organizacji hakerów – 17-letni Graham Clark – jest teraz oskarżony między innymi o oszustwa komputerowe.

Kolejnym poważnym problemem Bitcoina jest to, jak często waluta jest wykorzystywana do wzmacniania pozycji lub finansowania organizacji terrorystycznych i antyamerykańskich programów. W momencie pisania tego artykułu, wydaje się, że pieniądze wysłane do tych organizacji, o których była mowa powyżej, zostały już dostarczone do organizacji terrorystycznych. Rząd przejął jednak fundusze z tych portfeli i obecnie prowadzi dalsze dochodzenie w sprawie tego, skąd pochodziły i kto jest ich właścicielem.

W sumie Departament Sprawiedliwości przejął środki z 300 portfeli. Kilka innych rachunków – z których wszystkie zawierały miliony dolarów w bitcoinach i różnych kryptowalutach – zostało wpisanych na czarną listę, co oznacza, że ich pierwotni właściciele nie mają już do nich dostępu.

John Demers – asystent prokuratora generalnego Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości – ogłosił w oświadczeniu:

„Dzisiejsze działania pozbawiają Hamas, Al-Kaidę i ISIS milionów dolarów, o które prosili, by kupować broń i szkolić terrorystów. Za pomocą portali społecznościowych, terroryści ci próbowali finansować swoje organizacje, ale działania te pokazują, że egzekwowanie prawa pozostaje o krok do przodu”.

Bitcoin nie jest anonimowy

Problem z wykorzystaniem Bitcoina do celów terrorystycznych polega na tym, że nie jest on tak anonimowy, jak mogłoby się wydawać. Praktycznie każda transakcja Bitcoin jest rejestrowana w publicznym łańcuchu, do którego może uzyskać dostęp każdy.

Ponadto, organy ścigania mówią, że obecnie opracowała nowe narzędzia, które pozwolą agentom potencjalnie głębiej zbadać transakcje na blockchainie i zobaczyć, kto może być zaangażowany w działalność przestępczą.

Comments (No)

Leave a Reply