Dash (DASH) | Co musisz wiedzieć ?

Ogólnodostępna, gwarantująca prywatność i bezpieczeństwo waluta, która w przyszłości całkowicie zastąpi konwencjonalne systemy płatności. Te oraz wiele innych informacji uzyskasz w tym artykule o kryptowalucie Dash.

Informacje ogólne

Dash powstał w styczniu 2014 roku przez Evana Duffield. Pierwtonie, projekt krypto nosił nazwę XCoin (XCO). W lutym 2014 roku nazwę zmieniono na Darkcoin (DRK), by w marcu 2015 roku otrzymać nazwę jaką znamy do dziś. Pomysł wziął się z połączenia słów digital cash (ang. cyfrowa waluta).

Twórca projektu natknął się na Bitcoina w 2010 roku. Był pod ogromnym wrażeniem całego projektu, jednak zdał sobie sprawę, że BTC nie oferuje dostatecznej prywatności i prędkości transakcji. Miał wiele pomysłów na usprawnienie BTC, jednak zdawał sobie sprawę, że developerzy najpopularniejszej krypto nie pozwolą mu na zmianę kodu źródłowego- to wg Evana było konieczne do ulepszenia krypto.

Duffield postanowił więc działać sam. Oparł swój projekt na kodzie źródłowym BTC i stworzył swoją własną krytpowalutęDASH.

Kryptowaluta opiera się o algorytm konsensusu Proof of Work oraz Proof of Stake. Może być ona wydobywana na zasadach miningu, tak jak w przypadku BTC. DASH opiera się na algorytmie X11 składającego się z kombinacji jedenastu funkcji hash jednocześnie. Oprócz kopania w przypadku tej kryptowaluty występują jeszcze tzw. Masternody, potwierdzające transakcje zgodnie z algorytmem PoS.

Główne założenia projektu

Zwiększenie anonimowości transakcji poprzez Private Send (ang. prywatne wysyłanie). Funkcja ta pozwala na wysyłanie funduszy jednocześnie wplątując je pomiędzy inne transakcje. Takie działanie zdecydowanie utrudnia proces identyfikacji konkretnej transakcji, czyniąc ją tym samym bardziej anonimową. Należy jednak pamiętać, że funkcja ta jest opcjonalna i można, lecz nie trzeba jej używać. Ponadto, istnieje limit 1000 DASH, do których taka opcja jest możliwa.

Zwiększenie prędkości transakcji poprzez Instant Send (ang. ciągłe wysyłanie). Funkcja ta pozwala na nieustanne wysyłanie krypto w przeciągu 1 sekundy. Masternody pobierają jednak wyższą prowizję za przetwarzanie takich transakcji.

Dash w liczbach

 • ATH: 1 642,22 USD
 • ATL: 0,2139 USD
 • Aktualnie (w czasie prasy): 116,83 USD
dash
Historia notowań Dash
 • Wydobyte monety: 8 933 299 DASH
 • Maksymalna liczba monet: 18 900 000 DASH
 • Kapitalizacja rynkowa: 1 043 686 344 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele przeglądarkowe

 • DashCore, Exodus, Coinomi, Jaxx Liberty

Portfele sprzętowe

 • Trezor, Ledger, Keepkey

Portfele mobilne (iOS, Android)

 • iOS: DashiOS, Edge, Coinomi, Jaxx Liberty
 • Android: DashAndroid, Abra, Ethos, Evercoin, DashElectrum

Giełdy

 • eToro, crypto.com, Binance, Bitfinex, Kraken, Bitrue, Gate.io

Ciekawostki

W przeciwieństwie do BTC, Dash posiada pewne uprzywilejowane węzły- tak zwane Masternody. Utworzyć może je każdy kto posiada jako zabezpieczenie minimum 1000 DASH. Węzły te odpowiedzialne są za wyżej wymienione specjalne funkcje krypto, takie jak Private Send oraz Instant Send. Podobnie jak minerzy, Masternode Dash otrzymuje 45% nagrody za blok. Pozostałe 10% nagrody za każdy blok wędruje do developerów i przeznaczone jest na rozwój projektu.

Należy również pamiętać, że Dash i Dashcoin to dwie różne krytpo, choć często są mylone ze względu na swoją nazwę.

Ponadto, w lipcu tego roku, Dash wprowadził w życie najnowszą wersję 0.14. W owej wersji debiutuje Long Living Masternode Quorum (LLMQ), pozwalająca na szybsze transakcje bez konieczności potwierdzania ich przez minerów, oraz funkcja ChainLocks, czyniąc z niej aktualnie prawdopodobnie najbezpieczniejszą sieć krypto na świecie. Funkcja ta pozwala na zapobieganie reorganizacji bloków w przypadku przejęcia przez hakerów ponad połowy mocy obliczeniowych (atak 51%). Implementacja powyższych funkcji znacznie zwiększa wydajność sieci oraz jej bezpieczeństwo w porównaniu do klasycznych łańcuchów opartych o Proof of Work.

Dash wprowadził ostatnio technologie ChainLocks, która uniemożliwia atak 51% na sieć przez górników, a także pozwala ona dzięki Long Living Masternode Quorum natychmiastowo oraz bezpiecznie bez double spending wysyłać transakcję bez konieczności czekania na potwierdzenia przez górników. To jest dopiero mega! Żadne crypto nie ma takiej możliwości na dziś dzień.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.