Czym jest Proof-of-Stake (PoS)? Jak zacząć? Jakie monety stakować?

Górnictwo kojarzy się zwykle z wielkimi centrami danych z tysiącami szumiących ASIC-ów, albo platform GPU. Istnieje jednak alternatywny sposób zabezpieczania sieci – Proof-of-Stake.

PoS opiera się na podstawowej zasadzie kapitalizmu: „Pieniądze robią pieniądze”. W sieciach blockchain opartych na Proof-of-Stake za potwierdzenie transakcji i generowanie nowych bloków odpowiadają zaufane węzły. Muszą mieć na swoim bilansie określoną ilość tokenów i są nagradzani za swoją pracę. Jest to powszechny algorytm konsensusu i ma kilka podalgorytmów, które różnią się sposobem przypisywania walidatorów i naliczania opłat.

Dzięki PoS możesz stworzyć skuteczną strategię pasywnego zarobku. Dlatego też w dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci wszystko co musisz wiedzieć na ten temat. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest Proof-of-Stake (PoS) mining?

Proof-of-Stake (PoS) to opcja wydobycia, która pozwala na przetwarzanie informacji kryptograficznych bez użycia drogiego sprzętu. Taki algorytm usuwa zmartwienia związane z monitorowaniem sprzętu, jego konserwacji itd, inwestorowi wystarczy:

  • Pomyślne wybranie i zakupienie altcoina;
  • Konfiguracja lokalnego węzła i utrzymanie go 24/7;
  • Nie wypłacanie aktywów z adresu stakingowego.
  • Odebranie zarobionych pieniędzy.

Metodologia wydobycia PoS istnieje od 2011 roku i została po raz pierwszy wdrożona w monecie PPCoin, która została przekształcona w PeerCoin.

Początkowo technologia ta była narzędziem pomocniczym w obsłudze systemu PoW. Algorytm PoS zyskał jednak popularność po tym, jak zainteresował się nim Vitalik Buterin. Malejące stopy zwrotu z tradycyjnego górnictwa i długa stagnacja rynku zmusiły inwestorów do bliższego przyjrzenia się temu sposobowi pozyskiwania kapitału. Stopniowo koncepcja ta była rozszerzana i udoskonalana, osiągając swoją obecną pozycję jako samodzielnego rozwiązania.

Jak działa kopanie PoS? Cechy algorytmu Proof of Stake

Zasada działania opiera się na gromadzeniu monet danego typu. Obliczenie rentowności kryptowalut jest ustalane przez deweloperów projektu. Istnieją np. monety z hybrydową metodą pracy, w której PoS i PoW są zintegrowane jednocześnie. Pod wieloma względami zasada ta jest podobna do lokaty, na której w nagrodę za korzystanie z usług banku otrzymuje się odsetki. Z tym, że odsetki te w przypadku PoS są znacznie wyższe.,

Zaletą algorytmu PoS jest wysoki stopień bezpieczeństwa. Struktura organizacyjna sprawia, że atak na system oparty na PoS jest nieopłacalny. W niektórych przypadkach przestępca, który chce zaatakować monetę, staje się też ofiarą, ponieważ kryptowaluta traci stabilność i wartość.

Jednak młode projekty o stosunkowo niskiej kapitalizacji są obarczone większym ryzykiem, niezależnie od chroniącego je algorytmu. Przejęcie kontroli nad niektórymi zaufanymi węzłami młodego startupu nie jest trudniejsze niż skompletowanie sprzętu obliczeniowego do przeprowadzenia ataku 51%.

Ponadto wirtualne tokeny podlegają inflacji. Deweloperzy próbują rozwiązać ten problem, nakładając stałą opłatę za obsługę przelewów.

Minusem, gdy mamy do czynienia z monetami PoS, jest dość wysoki próg wejścia. W niektórych kryptowalutach można ją mierzyć w setkach tysięcy dolarów.

Aby ocenić opłacalność takich projektów, istnieje specjalny kalkulator wydobycia PoS. Zawsze możesz go wykorzystać do oszacowania ewentualnych kosztów i potencjalnych zysków z inwestycji.

PoW vs. PoS

Główne różnice pomiędzy PoS i PoW

PoS to skrót od Proof of Stakce, co oznacza, że osoba posiadająca określoną ilość pieniędzy na swoim saldzie może uczestniczyć w budowaniu bloków i zabezpieczeniu sieci. Musi je tylko zablokować w tzw. smart kontrakcie. PoW to „proof of work” i w tym przypadku to właściciele sprzętu komputerowego utrzymują sieć. Nie muszą posiadać przy tym żadnych tokenów w portfelu.

Algorytmy są stale porównywane, ponieważ stanowią podstawę współczesnego rynku kryptowalut. PoS ma kilka oczywistych zalet:

  • Zwiększona szybkość walidacji transakcji
  • Obniżenie kosztów zabezpieczenia
  • Niskie zużycie energii

PoW natomiast charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju ataki i decentralizacją. Minusem wydobycia Proof of Stake jest pewne ryzyko powstania scentralizowanego systemu. Jeden użytkownik może bowiem w pewnym momencie posiadać ogromną ilość tokenów i przejąć kontrolę nad zarządzaniem. W przypadku PoW taka operacja jest bardzo kosztowna i trudna do zrealizowania logistycznie.

Przejście ETH do PoS

15 września 2022 roku twórcy Ethereum połączyli dwie gałęzie blockchaina. Ogłoszono, że fuzja się udała, tak więc górnicy PoW stracili „pracę”.

Szybko jednak okazało się, że niektórzy chcą zostać przy poprzednim modelu i stworzyli forki. Pule miningowe zaczęły wydobywać ETHW. To jednak zupełnie inna moneta. Prawdziwy Ether przeniósł się do POS, a wszyscy jego posiadacze mogą teraz stakować ETH i zarabiać odsetki.

Jak rozpocząć wydobycie Proof-of-Stake?

Na początek warto wcześniej przestudiować projekt, a konkretnie część techniczną komponentu emisji – zmniejszy to koszty i zapobiegnie nieracjonalnym inwestycjom. Najwygodniej jest zajrzeć na forum Bitcointalk, gdzie wszystkie projekty mają swoje dedykowane podfota.

Przede wszystkim powinieneś mieć na swoim komputerze własny, lokalny portfel – to tam będą przechowywane Twoje aktywa i z tego poziomu będziesz je stakował. Przechowywanie środków na giełdzie jest mniej bezpieczne i takie platformy oferują mniejsze zwroty (ponieważ pobierają prowizję).

Większość najlepszych monet dla stakingu PoS znajduje się na liście top 100 Coinmarketcap.

Jeśli zdecydujesz się na staking we własnym portfelu, procedura w wielkim skrócie wygląda następująco:

  • Kup monety na giełdzie;
  • Pobierz portfel na swój komputer;
  • Zsynchronizuj portfel, co trwa jeden dzień;
  • Wyślij środki do lokalnego portfela (PC);
  • Trzymaj monety na swoim koncie i odbieraj proporcjonalne nagrody.

Co jest potrzebne do wydobycia, wybór sprzętu

Wydobycie PoS jest możliwe na komputerze stacjonarnym, który ma połączenie z internetem i nie jest to starszy system operacyjny niż Windows 10. Dzieli się na kilka wariantów i odmian:

  • Samodzielne wydobycie przy użyciu własnego komputera.
  • Wynajęcie komputera w chmurze trzymanie na nim portfela.
  • Wydobycie za pośrednictwem puli. Praca poprzez usługi górników wykorzystujących technologię chmury. Ogólnie rzecz biorąc, w tym podejściu grupa profesjonalistów łączy swoje aktywa w celu zwiększenia zarobków, a następnie proporcjonalnie dzieli się uzyskanymi zyskami.

Instalacja Linuksa dla górnictwa będzie wymagała podstawowej znajomości systemu terminali.

Zalecany sprzęt dla PoS mining:

  • Płyta główna – ASUS H110M-D, LGA 1151, Intel H110, mATX
  • Procesor – INTEL Celeron G3900, LGA 1151, 2 rdzeniowy
  • RAM – CRUCIAL CT4G4DFS824A, 2400, DDR4 – 4GB
  • Dysk twardy – WD Green WDS120G2G0A 512GB, 2,5″, SATA III
  • Zasilacz – ACCORD ACC-350W-12, 350W, 120mm
  • System operacyjny – Windows 10 Home Rus 64bit

Po każdym przelaniu środków zwiększa się ilość informacji, dlatego lepiej zaopatrzyć się w dysk z zapasem miejsca, aby za rok czy nawet kilka miesięcy nie trzeba było go wymieniać na większy.

Do efektywnej pracy wystarczy korzystanie ze standardowego portfela. Zawsze pobieraj oryginalne wersje z oficjalnej strony. Wszelkie oficjalne informacje możesz zawsze sprawdzić na Coinmarketcap, klikając na ten link.

Jakie monety PoS najlepiej wybrać?

Najpopularniejsze monety zbudowane w oparciu o PoS to:

  • Ethereum (ETH)
  • Cardano (ADA)
  • Solana (SOL)
  • Algorand (ALGO)
  • Tezos (XTZ)
  • Celo (CELO)

Jak stakować Ethereum?

Możesz uruchomić własny węzeł walidacyjny, wziąć udział w programie Bet-as-a-Service lub dołączyć do jednej z puli stakingowej ETH. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Opiszmy je w odpowiedniej kolejności.

Uruchomienie własnego węzła

Wymagania:

  • Musisz wpłacić 32 ETH.
  • Utrzymywać sprzęt, który uruchamia zarówno klienta Ethereum, jak i węzeł walidatora.

Najpierw należy wybrać klienta (oprogramowanie), środowisko i ustawienia. Rozważ ilość miejsca na dysku i czas synchronizacji, którego będzie wymagał klient. Węzeł Ethereum składa się zarówno z klienta warstwy wykonawczej (EL), jak i klienta warstwy konsensusu (CL). Klienci ci to oprogramowanie, które współpracuje z ważnym zestawem kluczy podpisu w celu walidacji transakcji i bloków, potwierdzenia prawidłowego nagłówka łańcucha, łączenia potwierdzeń i proponowania bloków. Poszczególne stosy są odpowiedzialne za uruchomienie sprzętu wymaganego do obsługi tych klientów. Zdecydowanie zaleca się wykorzystanie do tego celu dedykowanego komputera z pamięcią półprzewodnikową. Połączenie internetowe musi być nieograniczone i o odpowiednio dużej przepustowości.

Więcej informacji o tym, jak wdrożyć węzeł walidatora, można znaleźć na oficjalnej stronie projektu https://ethereum.org/en/staking/solo.

Zaletą tej metody wydobywania eteru POS jest maksymalna wysokość dochodów. Zostaniesz nagrodzony za łączenie transakcji w nowy blok lub sprawdzanie innych walidatorów, aby upewnić się, że łańcuch jest bezpieczny.

Ale ryzyko jest dość duże. Za odłączenie się od sieci (np. poprzez przypadkową utratę internetu) mozesz zostać ukarany.

Bet-as-a-Service

Wpłacasz pełną kwotę w wysokości 32 ETH bez uruchamiania węzła. Możesz to zrobić na przykład za pośrednictwem portfela MEW. Dostępne są dashboardy, dzięki którym można łatwo śledzić działania walidatora. Otrzymujesz pełną opłatę za protokół na dodatek do miesięcznych potrąceń opłaty za transakcje węzłowe. Potencjalne zagrożenia są takie same jak przy indywidualnym stakingu, plus ryzyko bycia pokrzywdzonym przez działania walidatora.

Pule stakingowe

Wpłacasz niewielką ilość eteru do puli i otrzymujesz odsetki w zależności od wkładu. Członkowie puli są wynagradzani w różny sposób, w zależności od wybranej metody stakingu.

Wiele puli oferuje jeden lub więcej tokenów płynności, które reprezentują Twoje dostarczone ETH plus Twój udział w nagrodach walidatora. Tokeny płynności mogą być przechowywane we własnym portfelu, używane w DeFi i sprzedawane, jeśli zdecydujesz się wyjść z inwestycji. Ryzyko jest różne w zależności od zastosowanej metody.

Zalecamy dołączenie do stakingu platformie Binance. Więcej na ten temat znajdziesz np. tutaj.

Tabela popularnych projektów

Kryptowaluta Minimalna ilość tokenów APR Czas blokady
Binance coin 1 BNB 4.81% 7 dni
Solana 0.01 SOL 6.7% 7 dni
Tron 1 TRX 3.54% – 5.06% 3 dni
Kava 0.1 KAVA 23.51% 21 dni
Osmois 0.1 OSMO 23.63% 14 dni
Tezos 1 XTZ 4.72% – 5.9% 14 dni
Cosmos Hub 0.001 ATOM 18.87% 21 dni
EOS 0.01 EOS 9.78% 120 dni
ZIL 1 ZIL 22.79% 120 dni
FTM 1 FTM 4% 120 dni

Dane pochodzą z aplikacji Trust Wallet oraz sekcji Fixed Stake na platformie Binance. Stopa zwrotu (APR), czas blokady i minimalna kwota mogą się różnić w zależności od serwisu.

Kalkulatory rentowności stakingu

Zysk można obliczyć na podstawie rocznej stopy procentowej i zainwestowanej kwoty. Możesz też skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów opłacalności, takich jak https://www.stakingrewards.com. Aby obliczyć zysk w tym serwisie, należy przejść do sekcji Kalkulator, wybrać monetę, metodę stakingu i kwotę. Giełda Binance również posiada swój własny kalkulator https://www.binance.com/en/earn/apr-calculator.

Podsumowanie

Stopniowy rozwój systemu i algorytmu prowadzi do jego upowszechnienia, przejścia monet z jednego formatu na drugi. Eksperci są zgodni, że ta technologia jeszcze długo pozostanie w czołówce. Inwestycja jest więcej niż uzasadniona, zwłaszcza biorąc pod uwagę rzeczywisty dochód pasywny.

Przed krypto zimą projekty PoS pozostawały w cieniu. Jednak w 2020 roku EOS, Tezos i Cardano trafiły do pierwszej dwudziestki rankingów Coinmarketcap. Teraz dołączyło do nich Ethereum. Ten sposób zarabiania na cyfrowych aktywach zyskuje coraz większą popularność. Po prostu zamrażasz swoje środki na określony czas i otrzymujesz odsetki. W celu przyciągnięcia klientów, staking zaczął być aktywnie adoptowany przez platformy handlowe.

Era górnictwa PoS wymaga szerszego przyjęcia kryptowalut w globalnym systemie finansowym. Poza tym bitcoin jest nadal głównym aktywem cyfrowym, a jego zespół nie zamierza zmieniać algorytmu konsensusu. Ale jeśli trzymasz alternatywne monety na lepsze czasy, dlaczego nie zarobić na nich trochę grosza.

Comments (No)

Leave a Reply