Kryptowaluta Cardano (ADA)

Gdyby ktoś kiedyś mnie pytał o Cardano, zwykłem linkować do tablicy Cardano Video 1, ponieważ trafiłem do Cardano przez ten film. Jednak w końcu zdałem sobie sprawę, że nie wszyscy chcą oglądać 50-minutowe wideo, „tylko” dla Cardano. Dlatego ten artykuł jest bardzo krótki, nawet jeśli oznacza to, że trochę informacji zostaje utraconych.

Cardano to kryptowaluta, to znaczy… to coś więcej – to platforma, a jej walutą jest ADA. Cardano opiera się na nowym protokole Proof of Stake #PoS, który został wyposażony w innowacyjne pomysły. Na przykład istnieje pomysł „łańcucha bocznego” (różne warstwy), który umożliwia rozdzielenie części systemu. Na przykład część, która nie wykonuje zadania wystarczająco dobrze, można wymienić bez wpływu na inne części systemu.

W przeciwieństwie do większości innych kryptowalut, Cardano jest rozwijane od zera. Projekt rozpoczął się w 2015 roku i zajęło dwa lata osiągnięcie punktu, w którym programowanie miało sens. To zorientowane na badania podejście było wyjątkowe w dziedzinie kryptowalut. Po raz pierwszy zastosowali ten sam rygor naukowy w zakresie kryptowalut, które znano tylko z systemów o znaczeniu krytycznym, takich jak lotnictwo.

Okej, czym to właściwie jest ? Przy założeniu Cardano starano się osiągnąć rozdział mocy. Istnieją 3 niezależne jednostki:

IOHK, firma badawczo-rozwojowa. Odpowiada za badania, opracowuje i utrzymuje protokół z Cardano.

Emurgo, promuje akceptację, zakłada i wspiera firmy komercyjne, które chcą platformy Cardano.

Fundacja Cardano, fundacja charytatywna z siedzibą w Szwajcarii. Działa jako organ nadzorczy i wzmacnia społeczność.

Cardano jest często określane jako 3. generacja kryptowalut, nie ma sensu tutaj mówić o 3. generacji bez wchodzenia w poprzednie 2 generacje:

Pierwsza generacja rozpoczęła się od Bitcoin. Pytanie, na które odpowiedział Bitcoin, brzmiało: czy można stworzyć zdecentralizowaną walutę, cyfrową monetę, którą można wysyłać i odbierać, która jest ograniczona i zbywalna – bez potrzeby posiadania strony trzeciej, takiej jak bank?

Druga generacja rozpoczęła się od Ethereum. Wprowadził język programowania do blockchaina i nagle można było zaprogramować pieniądze. Narodziły się „inteligentne kontrakty”.

Jednak oba pokolenia nie zostały wykorzystane przez miliony lub miliardy ludzi. Ponadto oba pokolenia nie zapewniają dobrego środowiska programistycznego i mają niewielką lub żadną szansę dla samorządu. Te spostrzeżenia definiują kolejną generację, a Cardano jest dokładnie tym, czym powinna być kryptowaluta trzeciej generacji. Istnieją trzy duże tematy:

Skalowalność: Często mylona z Transakcjami na sekundę (TPS), jednak pomysł polega na zdobywaniu dodatkowych zasobów z każdym użytkownikiem dodanym do systemu, podobnie jak BitTorrent.

Kompatybilność: aby być kompatybilnym z innymi kryptowalutami, a także z istniejącym systemem finansowym.

Zrównoważony rozwój: system sam się rządzi i może również sam się finansować bez uzależnienia od darowizn. Należy wziąć pod uwagę 2 aspekty:

Projekt może umrzeć (lub zniknąć) po wyczerpaniu środków. Dlatego niezwykle ważne jest wyjaśnienie kwestii, skąd powinny pochodzić środki finansowe w przyszłości? Cardano ma wstępnie wypełniony, zintegrowany „skarbiec”, który otrzymuje stałe środki z opłat i prowizji transakcyjnych. Jest to szczegółowo wyjaśnione w Treasuries z Bingsheng Zhang 1.

Projekt może zostać podzielony, tak jak Bitcoin, Bitcoin Cash i Bitcoin SV, jeśli nie ma sposobu, aby zdecydować, gdzie wybrać protokół. Tak więc drugą ważną kwestią jest to, jak głosować na coś i jak proponować projekty, które mogą następnie wykorzystać środki ze Skarbu Państwa. Procesy te są również szczegółowo wyjaśnione w Treasuries z Bingsheng Zhang 1. ,

Mapa drogowa Cardano 4, aby osiągnąć wszystkie 3 wymiary, jest podzielona na 5: ren: Byron, Shelley, Goguen, Basho i Voltaire.

Autor: Tommy Kammerer – Zespół Cardano

https://forum.cardano.org/t/was-ist-cardano/27440

przetłumaczył Darmo Darmo

Comments (No)

Leave a Reply