Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to pierwsza w historii zdecentralizowana waluta cyfrowa. Różni się on jednak od tradycyjnych walut kilkoma istotnymi właściwościami:
– nie występuje w postaci fizycznej
– nie potrzebuje pośredników podczas transferu pomiędzy użytkownikami co pozwala na wyeliminowanie prowizji
– jest ogólnie dostępny w Internecie w każdym kraju
– konto Bitcoina należy bezpośrednio do właściciela i nie ma możliwości jego zajęcia bądź zarażenia/zablokowania
– Bitcoin jest dostępny dla wszystkich. Nie istnieją jakiekolwiek formalne wymagania, limity czy ograniczenia.

Bitcoin jest podzielny do ósmego miejsca po przecinku. 0,00000001 Bitcoina, czyli jego najmniejsza niepodzielna część, nazwana została 1 satoshi na cześć pomysłodawcy i twórcy Bitcoina Satoshi Nakamoto. Nie można jednoznacznie zdefiniować Bitcoina.

Bitcoin to projekt na olbrzymią skalę, którego sukces i wartość zależy od popytu i podaży na rynkach. Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech Bitcoina jest to, że nie wspiera go żadna oficjalna instytucja oraz to że nie posiada centralnej jednostki zarządzającej. Użytkownicy doceniają pierwszą walutę cyfrową nie tylko ze względu na jego obecną wartość. Łatwe i szybkie przelewy (szczególnie po niedawnym wprowadzeniu Lightning network).

Dużą rzeszę użytkowników przyciągnęła także anonimowość Bitcoina, która wydaje się wysoce wątpliwa w dzisiejszych czasach.
Istotną cechą Bitcoin jest także jego kontrolowany przyrost. Nowe Bitcoiny są generowane jako zapłata dla komputerów udostępniających swoją moc obliczeniową wykorzystywaną także przy potwierdzaniu przelwów pomiędzy użytkownikami. Na chwilę obecną wygenerowano ponad 80% wszytkich Bitcoinów, których całkowita liczba wyniesie 21 milionów. Stanie się to jednak dopiero w przyszłym wieku.