Czy wykopanie jednego BTC rujnuje Twoją gospodarkę elektryczną?

Nie jest zaskoczeniem, że koszty wydobycia ciągle rosną.

Zgodnie z najnowszym raportem Vice, mining tej waluty pochłania tyle samo energii co przeciętne gospodarstwo domowe… w ciągu tygodnia.

Dla wszystkich naszych Czytelników, którzy mogą nie być jeszcze świadomi. Wydobywanie Bitcoinów to w znacznej mierze zautomatyzowany proces polegający na prokuracji określonej wartości hash, która (poniekąd) rozwiązuje blok danych transakcji. W następnej kolejności dodaje uzyskane informacje do ciągle rosnącego łańcucha bloków- tzw. Blockchain.

Ile faktycznie energii to pochłania?

Według analityka altcoinów, Alexa de Vries (znanego wśród środowiska jako Digiconomist):

Opłacalnym dla górników byłoby spalać ponad 24 TWh (terawatogodziny) energii rocznie, ponieważ rywalizują oni o rozwiązywanie coraz to trudniejszych zagadek kryptograficznych umożliwiających kopanie większej ilości Bitcoinów.”

By ułatwić pogląd na sytuację- taką samą ilość energii zużywa taki kraj jak Nigeria (ok. 150 mln mieszkańców) w przeciągu 365 dni.

Garść statystyk:

– Każda transakcja Bitcoin zużywa średnio 215 kWh energii;

– Przeciętne amerykańskie gospodarstwo w ciągu miesiąca zużywa około 900 kWh energii;

Pojedynczy transfer BTC pochłania taką samą ilość energii, która mogłaby posłużyć 4-osobowej rodzinie przez około 5 dni;

– W każdej chwili, całkowita wartość zużywanej przez górników energii na całym świecie, mogłaby posłużyć do zasilania ponad 2,2 mln gospodarstw domowych.

Jak odbija się to na środowisku?

Od 2015 roku, najsłynniejsza moneta zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż konwencjonalne metody płatności cyfrowych. Częściowo spowodowane jest to faktem, że cena BTC w dolarach jest wprost proporcjonalna do ilości energii elektrycznej, którą można z zyskiem wykorzystać do jej wydobycia. W konsekwencji, jeśli cena altcoina wzrasta, wzrasta również moc obliczeniowa potrzebna do zdobycia nowej monety.

W rzeczywistości więc ciężko jest jednoznacznie określić ile energii sieć Bitcoin zużywa w ciągu całego roku. Jednak wg najnowszych badań, minimalna ilość energii elektrycznej, potrzebna do regularnych operacji wydobywczych, równa jest dziennemu zapotrzebowaniu na moc około 822 000 przeciętnych gospodarstw domowych. Ponadto, wydobycie jednego tokenu BTC może prowadzić do emisji ok. 8 do 13 ton CO2. Daje to ok. 24 do 40 t CO2 na godzinę.

Jak to zmienić?

De Vries zapytany o to, czy górnicy mogliby zwiększyć moc przerobową nie dewastując jednocześnie rynku energii elektrycznej, powiedział:

Blockchain to z założenia nieefektywna technika. Budujemy zaufanie tworząc system oparty o jego brak. Jeśli ufasz jedynie sobie i zestawowi reguł, wtedy musisz sprawdzić wszystko co dzieje się przeciwko tym zasadom. Takie właśnie jest życie blockchain.”

Oznacza to jedynie, że aby zachować odpowiedni poziom funkcjonalności, ekosystem BTC zawsze będzie potrzebował znacznych nakładów energii elektrycznej.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.