Czy Coinbase w pełni zautomatyzuje proces KYC ??

Giełda kryptowalut Coinbase opatentowała samouczące się narzędzie które zamyka konta „złych” użytkowników.

Patent wydany przez Urząd Patentowy i Urząd Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych, opublikowany został 19 listopada, system ten jest w pełni zautomatyzowany, posiada mechanizm oceniania i weryfikacji kont. W szczególności narzędzie to jest nastawione na wyłapywanie kont użytkowników zajmujących się nielegalną działalność.

Zgodnie z opisem patentowym, zgodność kont oparta jest na kilku głównych czynnikach które brane są pod uwagę. Niektóre z nich to dane wprowadzane przez użytkownika lub wynikowe t. j. wiek użytkownika, saldo konta, wolumen transakcji, lokalizacja, historia weryfikacji i liczba podłączonych urządzeń.

Inne dane są obliczane przez samą giełdę. System zgodności mierzy również „poziom wykonanych czynności przeprowadzonych na danym koncie” oraz bierze pod uwagę całą wcześniejszą historie czynności na koncie w celu ustalenia, „czy konto jest złe czy dobre”.

Konto które jest zgodne z założeniami patentu zostaje nienaruszone, natomiast konto niezgodne zostaje zawieszone. Jeśli transakcja na koncie niezgodnym jest wyższa niż 2000$ dane użytkownika zostają natychmiast przekazane odpowiednim organom ścigania.

Śledczy mają do dyspozycji obejścia, które pozwalają im ominąć blokady zawieszonych kont, zgodnie z patentem.

System uczy się na bieżąco stale aktualizując swój model zgodności na podstawie zebranych danych i oznaczeniu kont.

Chociaż nie jest to do końca przesądzone czy Coinbase wdroży taki system, giełda ma ścisły zestaw zasad weryfikacji klientów który pomaga w zapobieganiu prania brudnych pieniędzy. Cała rzecz ma pomóc w przestrzeganiu amerykańskiego oraz międzynarodowego prawa w którym system ten mógł by się sprawdzić.

Zródło: coindesk.com

Piotr Sobiecki

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.