CTO BitMEX aresztowany. Użytkownicy giełdy wypłacili ponad 32000 BTC

Amerykańska Komisja ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi (CFTC) złożyła pozew przeciwko giełdzie kryptowalut BitMEX i jej właścicielom.

Zarzuty postawiono m.in. współzałożycielowi i dyrektorowi generalnemu Arthurowi Hayesowi. Hayes jest oskarżony o prowadzenie niezarejestrowanej platformy transakcyjnej i łamanie zasad CFTC, w tym o środkach przeciwdziałających praniu pieniędzy i identyfikacji klienta (KYC).

Oprócz Hayesa, jako pozwani są wymieniani współzałożyciele BitMEX Ben Delo i Samuel Reed, spółki macierzyste HDR Global Trading Limited i 100x Holdings Limited, a także ABS Global Trading Limited, Shine Effort Inc Limited i HDR Global Services (Bermudy).

Ponadto Departament Sprawiedliwości USA oskarżył Hayes, Cause, Reed i BitMEX, szefa rozwoju biznesu, Grega Dwyera za naruszenie amerykańskiej ustawy o tajemnicy bankowej.

Reid (CTO) został aresztowany dziś rano w Massachusetts, gdzie stanie przed sądem. Hayes, Delo i Dwyer pozostają na razie na wolności.

Ponad 32 000 bitcoinów o wartości około 335 milionów dolarów zostało wypłaconych z giełdy kryptowalut BitMEX w mniej niż 24 godziny.

Jest to efekt postawienia w stan oskarżenia przez władze USA założycieli giełdy.

Spora część bitcoinów trafiła na giełdę Gemini i inne giełdy, pozostała część na osobiste portfele użytkowników. Obserwatorzy BitMEX spodziewają się kontynuacji odpływu środków.

Szacuje się, że obecnie na portfelach BitMEX pozostaje od 135 000 do 170 000 bitcoinów. Oznacza to, że wielu klientów zdecydowało się jeszcze nie wycofywać aktywów z giełdy. Nie ma również ekstremalnych zmian w wolumenie aktywnych pozycji traderów. Wartość kontraktów bitcoin spadła o około 16% czyli około 119 milionów dolarów i wynosi obecnie około 627 milionów dolarów. W przypadku kontraktów Ethereum spadek wyniósł 37%.

BitMEX odpowiedział na zarzuty: „Absolutnie nie zgadzamy się z twardą decyzją władz USA o postawieniu tych zarzutów i zamierzamy aktywnie się bronić. Od samego początku zawsze staraliśmy się przestrzegać prawa Stanów Zjednoczonych, tak jak je na daną chwilę rozumiano, stosując dostępne wytyczne”.

Aby wyeliminować obawy użytkowników, giełda zdecydowała się wypłacać środki trzy razy dziennie, podczas gdy zwykle robi to codziennie o 15:00.