Crypto TRENDS 2020 na Binance

Podczas tego burzliwego roku, znaczące czynniki ekonomiczne oraz dotąd niespotykana zmienność rynkowa postawiły Bitcoina w świetle reflektorów, który ma szansę wejść do mainstreamu w sposób, w który nikt się nie spodziewał. Oto trendy, których byliśmy świadkami na Binance, podczas przełomowego roku dla świata krypto. 

Kluczowe trendy i najważniejsze wydarzenia roku 2020

 • Łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut zwiększyła się ponad 3.3x w samym 2020, drastycznie poszerzając rynek krypto.
 • Liczba klientów instytucjonalnych na Binance wzrosła o 46% od końca 2019. Instytucje zaczynają dołączać do strefy krypto w rekordowych ilościach.
 • Łączny wolumen handlowy na Binance osiągnął pułap $3 bilionów USDT, co jest naszym dotychczasowym rekordem.
 • Zainteresowanie Bitcoinem (BTC) znacząco wzrosło od momentu gwałtownego wzrostu ceny w Q4, dzięki czemu nadal jest najczęściej obserwowanym krypto na Binance. Najpopularniejszymi parami spot i futures były BTC/USDT i ETH/USDT.
 • Zainteresowani innowacjami ze strefy DeFi, takimi jak liquidity mining, yield farming, czy pożyczki krypto, użytkownicy z chęcią sprawdzali nowe metody na pasywne zarobki, a Binance Savings zachęciło do siebie największą ilość użytkowników z pośród wszystkich produktów zarządzania finansami na Binance.

W 2020 światowe rynki doświadczyły niespotykanej dotąd zmienności, a ożywienie gospodarki w wielu krajach jest K-kształtne, co było znaczącym ciosem finansowym dla już osłabionych społeczności. Perspektywa zagrożonego tradycyjnego systemu finansowego skusiła wielu użytkowników i instytucji do masowego przejścia na kryptowaluty, co pchnęło rynek krypto na nowe wyżyny.

Przyglądając Się Bliżej Napływowi Kapitalizacji Rynkowej Krypto w Kapitale i Odsetkach

Tylko w tym roku łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut gwałtownie wzrosła, z poziomu $193 miliardów 1 stycznia 2020, do $641 miliardów w momencie pisania tego artykułu. Większość tegorocznego wzrostu można przypisać Bitcoinowi, gdyż handlowcy pośpiesznie zaczęli kupować Bitcoiny jako formę zabezpieczenia przed inflacją. 

Bitcoin (BTC) kilkukrotnie osiągnął ATH w okresie od końca listopada do grudnia, wchodząc na poziom $24,298 dnia 20 grudnia 2020, co spowodowało odejście wielu użytkowników od złota, którzy teraz uznają Bitcoina za lepszy środek przechowywania wartości i lepsze zabezpieczenie przed inflacją

Bitcoin Nadal Na Topie, Altcoiny Robią Krok Do Przodu

Na dzień 21 grudnia 2020:

 • Bitcoin (BTC) stanowi 66% całkowitej kapitalizacji rynkowej wszystkich kryptowalut
 • Zanim znajduje się Ether (ETH) na poziomie 11%, a na ostatnim miejscu podium XRP – 4%
 • Mimo że Bitcoin (BTC) nadal pozostaje królem, Ether (ETH) wciąż wykazał znaczący wzrost w 2020 dzięki swojemu udziałowi w powstaniu DeFi oraz w popularyzacji zdecentralizowanych aplikacji (DApps), zbudowanych z myślą o działaniu na sieci Ethereum

Mainstreamowe Instytucje Wchodzą w Krypto — Czy Czeka Nas Masowa Adopcja? 

Napływ kapitału do rynku krypto nastąpił podczas chaosu gospodarczego, co pokazuje znaczną zmianę w percepcji społeczeństwa na temat krypto: zamiast traktować krypto jak aktywa spekulacyjne dla ludzi szukających szalonych zwrotów, kryptowaluty stały się interesującym wyborem dla znacznie szerszej publiki. 

Z racji, że aktywność na rynkach krypto skupia się w okół giełd kryptowalutowych, na Binance doświadczyliśmy rekordowych wolumenów w ciągu tego roku. 

 • Łączny Wolumen Handlowy*: Ponad 3 biliony USDT
 • Szczytowy Wolumen Handlowy* (24 godziny):  Ponad 52.6 miliarda USDT

* dotyczy Spot, Futures, Options, Margin i Lewarowanych Tokenów

Azja nadal jest dominującym rynkiem krypto i wciąż to jej przypisuję się największe wolumeny, jednak tuż za nią zaczyna pojawiać się Europa. Pierwsze miejsce w tym „rankingu” Azja zawdzięcza wysokiej świadomości oraz pokaźnej adopcji krypto w społeczeństwie.

We Wrzącym Rynku Krypto, Krypto-Pochodne Nabierają Pędu

Binance nie tylko jest już największą giełdą spot od trzech lat w strefie krypto, ale także domyślnym miejscem dla handlujących pochodnymi krypto. Tak jak w przypadku tradycyjnych finansów, tak i futures oraz options krypto zapewniają potrzebne zabezpieczenie podczas rozwoju rynku. Binance Futures, które swoją działalność rozpoczęło we wrześniu 2019, szybko stało się wiodącą giełdą dla krypto derywatywów, zapewniając głęboką płynność i szybkie transakcję, przy minimalnym poślizgu. 

Topowymi parami handlowymi futures (pod względem wolumenu) w 2020 zostały:

 1. BTC/USDT
 2. ETH/USDT
 3. LINK/USDT

Ta lista mogłaby być znacznie dłuższa, gdyż Binance oferuje jedną z najszerszych gam kontraktów futures w branży. 

Dla użytkowników szukających łatwego sposobu na skorzystanie z dźwigni Binance przygotowało lewarowane tokeny: stokenizowaną wersje lewarowanych pozycji futures, które dają użytkownikowi ekspozycję na lewarowany zyski przy minimalizacji ryzyka likwidacji. 

Najczęściej handlowanymi lewarowanymi tokenami pod względem wolumenu  na Binance były:

 1. LINKDOWN/USDT
 2. XRPUP/USDT
 3. XRPDOWN/USDT
 4. LINKUP/USDT
 5. BTCDOWN/USDT

Jeżeli chodzi o rynki spot i futures, Bitcoin (BTC/USDT) był najczęściej obserwowaną parą handlową na listach użytkowników (Bitcoin był także najczęściej wyświetlaną stroną na Binance w tym roku), a handel BTC/USDT stanowił 25% wolumenu handlowego spot na Binance w 2020.

Najpopularniejszymi parami handlowymi krypto na rynkach spot Binance (pod względem wolumenu) były:

 1. BTC/USDT
 2. ETH/USDT
 3. ETH/BTC
 4. XRP/USDT
 5. BTC/BUSD

Podobnie najczęściej trzymanymi kryptowalutami na Binance (na podstawie równowartości w USDT na portfelach spot) były:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. BNB
 3. Ether (ETH)

Popularność BNB na Binance można przypisać temu, iż użytkownicy oszczędzają 25% na opłatach handlowych, jeżeli są w posiadaniu BNB. Co więcej, użytkownicy mogą uzyskiwać wysokie zarobki ze swoich BNB za pomocą BNB Vault.

Użytkownicy mający zamiar wykonywać duże zlecenia mogą skorzystać z usługi handlowej over-the-counter (OTC) od Binance, która daje dostęp do większej płynności oraz szybkich wycen i błyskawicznych rozliczeń. Do najczęściej handlowanych tokenów na OTC należą:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ether (ETH)
 3. XRP
 4. BNB
 5. Cardano (ADA)

Handlowcy szukający sposobu na ominięcie w zupełności opłat za transakcję skłonili się do usługi handlowej peer-to-peer (P2P) na Binance, aby sprzedawać i kupować krypto. P2P nadal jest popularną opcją dla tych, którzy szukają sposobu na wysyłanie i odbieranie przy niskich kosztach, bez martwienia się o granice państw, a aktywność P2P była najbardziej znacząca w tym regionach

 1. Azja
 2. Afryka
 3. Europa Wschodnia

Użytkownicy, którzy chcą kupić krypto  za pomocą naszej bramki fiat, mogą zwyczajnie kliknąć w link karta debetowa/kredytowa  lub konto bankowe u góry strony, aby zapłacić za pomocą gotówki.  W tych regionach kupowanie i sprzedawanie krypto za pomocą walut fiat było najpopularniejsze: 

 1. UK i Europa
 2. Rosja i WNP
 3. Afryka 

Produkty Pożyczkowe Krypto Dają Nowe Możliwości Na Zarobek Posiadaczom Krypto

Produktami zarządzania finansami, które uczyniły posiadanie krypto tym bardziej wynagradzającym, pod względem ilości użytkowników, były:

 1. Binance Savings
 2. BNB Vault
 3. Binance Staking
 4. Liquid Swap — które swój debiut miało zaledwie pare miesięcy wcześniej, we wrześniu

Pożyczki kryptowalutowe są jednym z najszybciej rozwijających się segmentów w branży krypto i okazały się hitem wśród posiadaczy krypto szukających dodatkowego źródła zarobków. Każdy, kto jest w posiadaniu odpowiednich krypto aktywów, może „zasubskrybować” swoje aktywa do giełdy w zamian za stałe odsetki. 

Pożyczki krypto oferują bardzo atrakcyjne, często dwucyfrowe stopy procentowe, znacznie wyższe, niż w przypadku tradycyjnych pożyczek. Rynek pożyczek krypto nieustannie rósł w trakcie tego roku i aktualnie stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego systemu bankowego. 

Do Top 5 najpopularniejszych tokenów krypto w krypto pożyczkach pod względem ilości transakcji były:

 1. USDT
 2. BUSD
 3. KAVA
 4. SXP
 5. NEO

Mining Krypto Podczas Roku Halvingu Bitcoina

W maju nastąpił trzeci halving Bitcoina, zmniejszając jednocześnie nagrody otrzymywane przez górników o połowę i obniżając tempo, w jakim nowe Bitcoiny wchodzą do cyrkulacji. Binance Pool, założone w kwietniu, stabilnie zwiększa swój udział w rynku i aktualnie jest #3 największą globalną pulą miningową.

Binance Smart Chain (BSC) Wypełnia Lukę Między CeFi a DeFi 

Binance Smart Chain zadebiutował we wrześniu tego roku i okazał się najważniejszym krokiem Binance w stronę świata DeFi. Binance Smart Chain wprowadził BNB Staking, a także kompatybilność cross-chain i EVM dla użytkowników w ekosystemie Binance.

Dziś ponad 60 projektów działa na Binance Smart Chain, a PancakeSwap stał się najpopularniejszym automated market maker (AMM) oraz yield farm. Aby zachęcić użytkowników do rozwoju nowej platformy blockchain, zapowiedzieliśmy także Fundusz Akceleracyjny o wartości $100M, aby wesprzeć powstające projekty DeFi. 

Tematy o Blockchain i Krypto, Których Nigdy Nie Mieliście Dość

Adopcja kryptowalut niewątpliwie wzrosła na przestrzeni ostatniego roku, jednak wiedza i edukacja na temat krypto nadal stanowi największą barierę przed masową adopcją. Binance Academy osiągnęło szczytową ilość czytelników w postaci 4.7 miliona użytkowników w 2020 roku, dzięki dostarczaniu darmowych treści na temat blockchainu i krypto, tłumacząc zagadnienia stosowne zarówno dla świeżych w tematyce krypto, jak i dla zapalonych entuzjastów.

Podczas pandemii tematyka generowania pasywnego dochodu chodziła po głowie wielu z was. Dlatego niedziwnym jest, że najczęściej czytanymi artykułami były te, które poruszały tematykę DeFi i yield farmingu:

Binance Research, dom dla profesjonalnych analiz tematów dotyczących blockchainu, ekonomii i finansów, jest domyślnym miejscem dla tych, którzy szukają bezstronnych i dogłębnych informacji. Raport na temat Bitcoina był najczęściej czytanym raportem w tym roku. 

Za to  najchętniej oglądanym naszym filmem na YouTube była rozmowa CZ z Michaelem Saylorem, CEO MicroStrategy, który znany jest ze swojego obrotu w stronę Bitcoina podczas jego spadku ceny w marcu tego roku. 

Przełomowy Rok dla Krypto

Ten rok zdecydowanie był kluczowy dla strefy blockchain i krypto. Silne zainteresowanie kryptowalutami ze strony codziennych użytkowników i instytucji spowodowało przypływ uwagi oraz kapitału, pomimo globalnej pandemii. 

Wraz z coraz to szybszą adopcją krypto, cena Bitcoina niejednokrotnie przebiła swoje ATH, czyniąc go najlepiej sprawującym się aktywem tego roku.  W tym samym czasie infrastruktura krypto i DeFi nabierała dojrzałości w niesamowitym tempie, a rynek stablecoinów i pożyczek DeFi otworzył nowe ścieżki rozwoju. Mimo że ten rok mógł być dla wielu z was ciężkim przeżyciem, przyszłość krypto jest jednym z niewielu elementów ostatnich 365 dni, które dają nam nadzieję na przyszły rok. 

Jeżeli póki co oglądałeś/aś boom na krypto z daleka, a chciałbyś/chciałabyś kupić Bitcoiny i inne kryptowaluty, to teraz jest Twoja szansa, aby zacząć nową przygodę już dziś.

źródło: https://www.binance.com/pl/blog/421499824684901403/Trendy-Krypto-2020-na-Binance?fbclid=IwAR1O8TjOBstj_Kyki0gM1-HZqrJrORR55pCsbelElwW8RcD-440lsSbhA5w

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.