Co to jest SegWit (Segregated Witness)?

Segregated Witness lub SegWit to wdrożona aktualizacja protokołu bitcoina zaproponowana przez zespół programistów Bitcoin Core. Celem tej propozycji była optymalizacja wielkości bloków, co w dłuższej miało rozwiązać kwestie skalowalności sieci bitcoin, zatłoczenia bloków transakcyjnych, wskaźników potwierdzeń transakcji i niższych opłat. W prostych słowach, SegWit pozwala na zwiększenie wydajności blockchaina bez zwiększania rozmiaru bloku.

Czym jest softfork?

Softfork to zmiana zasad, według których blok przechodzi przez walidację (uwierzytelnienie) w blockchainie. Softfork obejmuje zmiany w kodzie, które nie mają wpływu na rdzeń oprogramowania. W przeciwieństwie do softforka, hardfork jest bardziej radykalnym i szybszym rozwiązaniem, ale może również zagrozić całemu protokołowi Bitcoin, jeśli zostanie popełniony błąd w jego implementacji.

Co robi SegWit w dłuższej perspektywie?

Przede wszystkim Segregated Witness rozwiązuje problem skalowalności sieci bitcoin. Rozwiązanie to optymalizuje strukturę bloku transakcyjnego, gdyż umożliwia oddzielenie podpisów transakcji od procesu transmisji. W rezultacie transakcje zajmują mniej miejsca, a bloki są odpowiednio większe. Aktywacja SegWit usuwa również problem złośliwości transakcji, tworząc warunki do zwiększenia szybkości potwierdzania transakcji (m.in. poprzez połączenie Segregated Witness z innym rozwiązaniem o nazwie Lightning Network).

Jakie są korzyści z SegWit?

Główną zaletą Segregated Witness jest to, że wyłączenie podpisów z bloku 1Mb może skutecznie zwiększyć rozmiar bloku bitcoina. Oznacza to, że do każdego bloku można zapisać więcej transakcji, lub innymi słowy, zwiększyć przepustowość blockchaina. Dzięki temu rozwiązanie jest możliwe do zrealizowania bez naruszania istniejących zasad konsensusu.

Aby rozwiązać problem skalowalności, Segregated Witness polega na wyodrębnieniu podpisu transakcji i umieszczeniu go w oddzielnej strukturze danych. Kiedy podpis jest usuwany z transakcji, rozmiar transakcji jest zmniejszany. W konsekwencji każda transakcja jest zredukowana o około 47%. W ten sposób blok, nie zmieniając swojego rozmiaru, może pomieścić prawie dwa razy więcej transakcji.

SegWit jest również korzystny dla posiadaczy „pełnych węzłów”, ponieważ może zmniejszyć ilość danych wymaganych do przechowywania na dyskach twardych. Innymi słowy, Segregated Witness zmniejszy wymagania dotyczące uruchomienia pełnego węzła oraz czas potrzebny na synchronizację z siecią.

Co trzeba zrobić, aby wdrożyć Segregated Witness?

Do aktywacji rozwiązania w sieci bitcoin wymagane było 95% wsparcia ze strony górników. Dokładniej, po osiągnięciu progu aktywacji, co najmniej 95% bloków musiało zostać wydobyte przez górników sygnalizujących wsparcie dla Segregated Witness w ciągu jednego okresutrudności 2016 bloków (około dwóch tygodni). Klient Bitcoin Core 0.13.1 z włączonym rozwiązaniem SegWit został wydany 27 października 2016 roku.

Jak silne było wsparcie dla SegWit w społeczności bitcoina?

Poparcie dla Segregated Witness w społeczności bitcoinowej było wysokie. W dużej mierze wynika to z wysokiego poziomu zaufania do zespołu Bitcoin Core oraz zidentyfikowanych błędów w oprogramowaniu Bitcoin Unlimited. Istnieją różne usługi, aby sprawdzić, które firmy obsługują Segregated Witness, takie jak Coin Dance.

Jakie inne kryptowaluty celują w SegWit?

W kwietniu 2017 roku w sieci Litecoin został uruchomiony protokół Segwit. Istnieją inne, mniej znane waluty cyfrowe, które również wskazały swoje zaangażowanie w Segregated Witness.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.