Co to jest NFT?

NFT (skrót od angielskiego Non Fungible Tokens) to niezamienne tokeny, które reprezentują tytuły własności różnych obiektów cyfrowych: teksty, obrazy, nagrania dźwiękowe, cyfrowe dzieła sztuki, elementy gry lub postacie, nazwy domen, instrumenty finansowe, karty klubowe itp.

Jeśli kryptowaluty są warunkowo zamienne – na przykład jeden bitcoin w portfelu jednego użytkownika jest równy i identyczny z jednym bitcoinem w portfelu innego użytkownika (jeśli nie weźmiesz pod uwagę identyfikowalności pochodzenia za pomocą narzędzi analitycznych blockchain), to jeden token NFT reprezentujący obraz nie jest równy jednemu tokenowi NFT innego użytkownika, ponieważ mogą to być różne obrazy różnych artystów o różnych wartościach.

Każdy z tokenów NFT jest unikalny i występuje w liczbie pojedynczej. Żetony niewymienialne są unikalne – nie można ich kopiować. Każdy z nich zawiera informacje identyfikujące zapisane w inteligentnych kontraktach. Ta informacja sprawia, że ​​każdy NFT różni się od drugiego.

Z pomocą NFT programiści rozwiązali problem zabezpieczenia własności obiektów cyfrowych. Informacje o właścicielu i jego tokenach są ustalone w łańcuchu bloków. Nie można zastąpić ani usunąć informacji.

Jaka jest geneza powstania NFT?

Eksperymenty z NFT rozpoczęły się wraz z pojawieniem się takich rozwiązań, jak Colored Coins (w 2013 r.), które umożliwiły tokenizację aktywów w łańcuchu bloków bitcoin.

W 2017 roku projekt NFT Rare Pepe Directory stał się sławny – memy z żabą Pepe. Pierwszym NFT na blockchainie Ethereum w czerwcu 2017 roku był projekt Larva Labs – pikselowe portrety CryptoPunks. Początkowo dystrybuowano bezpłatnie 10000 kryptopunków, ale teraz są one już postrzegane jako cenne „antyki” blockchain.

Pierwszym szumem w historii NFT były CryptoKitties. Uruchomiony w listopadzie 2017 roku projekt umożliwia hodowlę kotów. Użytkownik bierze dwa koty NFT i produkuje z nich potomstwo NFT o różnym stopniu rzadkości, które utrzymuje lub sprzedaje.

Wiele projektów zaczęło eksperymentować z mechaniką hodowli NFT, dodając inne elementy rozgrywki. Na przykład pojawiły się gry L2, zbudowane przez zewnętrznych programistów na bazie CryptoKitties. Ideą takich gier jest to, że NFT nie są tworzone dla gry, ale gry są tworzone dla istniejących tokenów. Pomysł ten jest rozwijany przez projekt Enjin, który zebrał 75000 ETH w ICO pod koniec 2017 r., oraz Eminence od André Cronier.

Aplikacja L2 Wrapped Kitties pozwala na „owijanie” kotów NFT w żetony ERC-20. Jeśli użytkownika nie stać na drogi token, może kupić jego kawalek.

Kolejnym projektem z elementem gry jest Aavegotchi, który łączy w sobie mechanizmy usługi landigowej Aave DeFi oraz popularną zabawkę Tamagotchi.

Pojawiły się również tak zwane gry bubble w stylu Hot Potato. Ich zasady są proste: każdy następny nabywca NFT płaci więcej niż poprzedni. Po tym, jak ktoś kupił NFT od deweloperów, przy każdej kolejnej odsprzedaży cena aktywa jest automatycznie zwiększana zgodnie z określonym algorytmem.

Tokenizacja niezamienialnych obiektów cyfrowych szybko rozprzestrzeniła się na gry karciane (Gods Unchained), RPG (MyCryptoHeroes, Neon District), gry sportowe (F1 Delta Time, Sorare), wirtualne światy (Decentraland, Cryptovoxels), nazwy domen Ethereum (ENS), tradycyjne narzędzia finansowe (yinsure).

Tokenizacja sztuki cyfrowej nabrała nowego impetu: tworzenie, handel i otrzymywanie tantiem od NFT stało się jeszcze łatwiejsze.

Wszystkie klasy obiektów cyfrowych są przedmiotem aktywnego handlu na rynkach. Ekosystem produkcji i obrotu NFT obejmuje dziesiątki projektów.

Jakie standardy tokenów są używane do tworzenia NFT?

Większość niewymienialnych tokenów jest wydawanych w oparciu o Ethereum w kilku głównych standardach. Standaryzacja emisji NFT gwarantuje wyższy stopień interoperacyjności (zdolność do interakcji blockchainów ze sobą), co pozwala na przenoszenie takich niezamiennych tokenów między różnymi zdecentralizowanymi aplikacjami.

ERC-721 to pierwsza i najpopularniejsza implementacja NFT na Ethereum, rozszerzająca możliwości podstawowego standardu ERC-20. W nim każdy rodzaj tokenów wymaga oddzielnej inteligentnej umowy.

ERC-998 to ewoluujący standard, który umożliwia tworzenie tokenu „złożonego” – zasobu cyfrowego, który „posiada” inny zasób cyfrowy. Na przykład własność grywalnej postaci w grze komputerowej jest reprezentowana przez jeden niewymienialny żeton, a prawa do jej wyposażenia są reprezentowane przez inny. ERC-998 umożliwia połączenie ich w jeden token.

Dzięki ERC-875 możliwe jest wysłanie wielu przedmiotów kolekcjonerskich w jednej transakcji.

ERC-1155 to ulepszony standard, który umożliwia jednoczesną pracę z kilkoma rodzajami tokenów w ramach jednej inteligentnej umowy. Taka umowa może jednocześnie zawierać zarówno tokeny NFT, jak i zwykłe tokeny. Pozwala na przechowywanie szerokiej gamy przedmiotów, od zbroi i broni po magiczne mikstury i zwoje, gdzie każdy z tych przedmiotów może być wymienny, jeśli dostępnych jest wiele kopii tego samego typu.

Jeśli gra zawiera kilkadziesiąt tysięcy elementów, to w przypadku ERC-721 trzeba stworzyć tyle odrębnych inteligentnych kontraktów. ERC-1155 umożliwia łączenie tokenów ERC-721 w jednej umowie, z których każdy jest przechowywany z własnym zestawem danych. W rezultacie grywalna postać składa się ze wszystkich bazowych NFT: broni, zbroi, cech specjalnych, a nawet innych żetonów ERC-20.

Innym standardem NFT, jest zasób Blockchain Bean lub BBA. Autorami standardu Ethereum są Blockchain Game Alliance, do którego należą czołowe firmy na rynku gier, takie jak Ubisoft. W ramach tego standardu programiści zamierzają zintegrować możliwość zdecentralizowanego przechowywania treści.

NFT nie są ograniczone do Ethereum – istnieją również na platformach NEO, EOS, NFT Tron, Flow, Cosmos i innych.

Zespół Mythical Games we współpracy z twórcami gier i ekosystemem EOS (Greymass, Cypherglass, Meet.One, Scatter i Blocks.io) planuje uruchomić własny standard NFT dla EOS: dGoods.

Tron przyciąga także twórców gier. Na przykład Knights, twórca gier Biscuit i EOS, zamierza przejść na blockchain Tron. Planowane jest połączenie projektów gier, w których zostanie zrealizowana możliwość zakupu i sprzedaży NFT dla obu kryptowalut.

Comments (No)

Leave a Reply