Co to jest Ethereum Plasma?

Druga co do wielkości sieć blockchain na świecie, Ethereum, doświadcza bezprecedensowego przeciążenia w ciągu ostatnich kilku tygodni, a raporty wskazują, że wykorzystanie sieci Ether osiągnęło 90 procent.

W zeszłym tygodniu Vitalik Buterin , pomysłodawca i współzałożyciel Ethereum , ostrzegł, że zwiększone wykorzystanie sieci może spowodować większe koszty transakcji, może to zniechęcić użytkowników korporacyjnych i instytucjonalnych do korzystania z Ethereum.

Z pomocą ma przyjść Ethereum Plasma. Plasma ma rozwiązać problem skalowalności sieci. Ma przede wszystkim stworzyć sidechains, czyli łańcuchy boczne mające ograniczać ruch w sieci głównej. Łańcuchy boczne mają się łączyć z siecią główną tylko wtedy gdy to będzie konieczne. Jak piszą deweloperzy Ethereum Plasma Framework to w największym skrócie drzewo blockchain, które ma gałęzie czyli mniejsze łańcuchy nazywane child chains.

Plasma zbudowana będzie ze smart contracts (inteligentnych kontraktów) oraz Merkle trees, które stworzą nieograniczoną ilość odnóg czyli child chainów. Child chains z założenia mają być małymi kopiami głównego łańcucha Ethereum z których będą mogły odchodzić kolejne łańcuchy czyli dokładnie jak z gałęzi mniejsze gałęzie.

Każdy z child chainów będzie mógł działać w inny sposób i być zaprogramowany tak by spełniać zupełnie niezależne zadania. Prościej mówiąc child chainy będą tak naprawdę odrębnymi inteligentnymi kontraktami (smart contracts).

Łańcuchy plazmowe” mogą być lepsze niż zwykłe łańcuchy boczne (side chains) ze względu na zwiększone bezpieczeństwo i łatwiejszy dostęp. Na przykład, jeśli łańcuch boczny plazmy się zepsuje, fundusze będą nadal bezpieczne dzięki głównemu łańcuchowi. Tymczasem użytkownicy będą mogli również w dowolnym momencie wypłacić środki z łańcucha bocznego Plasmy do głównego łańcucha z saldami z ostatniego ważnego bloku.

Nie ma ograniczenia co do tego, ile razy możesz podzielić te łańcuchy.

W Plasma chains występuje mechanizm, Fraud proofs. Będzie on pozwalać na zgłoszenie problemów z siecią, złośliwych aktywności czy też podejrzanych transakcji lub aktywności. Takie zgłoszenie będzie trafiało do nadrzędnego łańcucha lub bezpośrednio do głównego w zależności od typu zgłoszenia. Krótko mówiąc Fraud proofs to policjant w sieci, który będzie odpowiedzialny za bezpieczeństwo w sieci Ethereum.

foto: pixabay.com

Kolejnym intersującym rozwiązaniem w Ethereum Plasma będzie to, że każdy łąńcuch będzie na tyle niezależny, że będzie mógł wykorzystywać wybrany mechanizm walidacji bloków, który będzie oparty na bazie różnych algorytmów konsensusu. Na przykład jeden z child chainów będzie wykorzystywał algorytm Proof of Work, kolejny Proof of Authority a jeszcze inny będzie oparty na przykład na Proof of Stake. (WOW!)

Wygląda na to, że niebawem Ethereum zmieni się znacząco wprowadzając wiele innowacji i nietypowych rozwiązań w świecie blockchain. Ethereum Plasma to otwartoźródłowy projekt z ogromnym potencjałem, który może okazać się ogromnym sukcesem i rzeczywiście odciąży sieć główną Ethereum. Warto dodać, że w projekcie Ethereum Plasma aktywnie uczestniczy zespół deweloperski OmiseGO. Dokumentację tego ciekawego projektu można pobrać na GitHub.com a dowiedzieć się więcej na stronie learnplasma.org

Comments (No)

Leave a Reply