Co to jest ATH Ethereum?

ATH (z ang. All Time High – Dotychczasowe maksimum) odnosi się do maksymalnej ceny danego instrumentu kiedykolwiek osiągniętej na rynku.

Czym jest Ether?

Ether to druga najbardziej popularna kryptowaluta. Często błędnie nazywana „Ethereum” została stworzona przez kanadyjskiego programistę – Vitalika Buterina – w 2014 roku. Jest wykorzystywany do opłacania kosztów przeprowadzonych transakcji. Ethereum jest oparty na systemie proof of work a jego podaż, w przeciwieństwie do Bitcoina jest nieograniczona i może ulegać inflacji.
Wielu entuzjastów rynków oraz finansistów per se uważa, że Ether ma nad Bitcoinem wiele przewag i de facto nad góruje. Co prawda Bitcoin nosi nieskromne miano „cyfrowego złota”, ale Ethereum to sieć, która pozwala na wdrażanie tzw. smart-contractów oraz budowę zdecentralizowanych aplikacji. Ethereum zagarnia dla siebie także znaczną część zdecentralizowanych finansów (DeFi) oraz zdecentralizowanych organizacji peer to peer (DAO).
Oprócz „tradycyjnych” zastosowań Ethera oferuje on możliwość tworzenia tokenów w standardzie ERC-271 – czyli ostatnio popularne [NFT (Non-fungible tokens) z ang. tokeny niewymienne].

ATH – o co chodzi?

W zestawieniu z nazwą konkretnego aktywa – w tym przypadku Ethera, czyli podstawowej kryptowalucie opartej na blockchainie Ethereum – stanowi informację, mówiącą nam jaka była jego historycznie najwyższa cena, którą kupujący byli w stanie zapłacić za ten instrument finansowy. Co ciekawe, przy rozpatrywaniu ATH nie bierze się pod uwagę ilości kupionych po najwyższej cenie aktywa.
Wielu ludzi upatruje w ATH zwiastun przyszłych wzrostów. Dotychczasowe maksimum jest często traktowane jako swoista obietnica, która „gwarantuje”, że w dłuższym okresie ekosytem danej kryptowaluty będzie dobrze funkcjonować. Niektórzy jednak nie traktują ATH jako gwarantu czegokolwiek, szczególnie teraz, gdy pierwszy raz kryptowalutom przyjdzie się mierzyć z polityką rosnących stóp procentowych.

ATH – Ether

Ostatnio często można było usłyszeć to pojęcie podczas największej jak do tej pory hossie na rynku kryptowalutowym, kiedy to większość popularnych kryptowalut odnotowało swoje maksimum ceny. Tak więc w listopadzie 2021. roku również Ether odnotował swoje ath. Dokładnie 10. listopada 2021 Ether został sprzedany za historyczne 4,878.26 dolarów!
Wielu spekulantów twierdzi, że takie wartości są zdecydowanie zbyt wysokie a ceny kryptowalut to bańka, która w końcu musi spektakularnie pęknąć. Po drugiej stronie barykady są zaciekli entuzjaści kryptowalut, którzy w ATH upatrują argumentów za dalszymi wzrostami tych instrumentów.
Nie można przy tym nie wspomnieć, że do grudnia 2020 Ether nie miał ATH powyżej 600 dolarów.

Podsumowanie

Wartość Ethera odnotowuje historyczny wzrost co roku. Każdy, najmniejszy news na temat tej kryptowaluty wpływa na wahania jego ceny na giełdach. Do badania jej zmienności wykorzystuje się ATH oraz ATL (z ang. all time low) zaraz obok innych ważnych wskaźników stricte giełdowych. Wielu zainteresowanych twierdzi, że ATH to gwarant wartości i swoiste status quo. Czy Ether szybko przebije ATH z listopada 2021 r. i czy w ogóle to zrobi? Przekonamy się wkrótce!

Comments (No)

Leave a Reply