Co to jest analiza projektowa kryptowaluty?

Analiza projektów kryptowalutowych często odbywa się na dwóch płaszczyznach:

  • analiza fundamentalna
  • analiza techniczna

Ze swojej strony przedstawiam poniżej koncepcję analizy projektowej, która w pewnych aspektach zawarta jest w analizie fundamentalnej, nie mniej jednak z uwagi na fakt, że samo pojęcie analiza fundamentalna pochodzi przede wszystkim z tradycyjnego rynku i giełdy, nie obejmuje ono pojęć i narzędzi typowo technologicznych, jak i możliwości śledzenia postępów prac w oparciu o otwarty kod źródłowy. Braki te niweluje analiza projektowa i cała gama narzędzi, które ją wspierają.

Na tym portalu, na stronie poświęconej konkretnemu projektowi znajduje się zakładka Code Progress, która poglądowo obrazuje zaangażowanie programistów w postaci commitów do głównego repozytorium.

Portal będący miejscem przechowywania kodu źródłowego większości projektów, ogromna kopalnia wiedzy o projekcie, jego problemach i planach. Więcej o serwisie GitHub w kontekście oceny projektu kryptowalutowego dowiesz się z programu GitHub dla Inwestorów (https://cryptodev.tv/kurs/1/github-dla-inwestorow/).

Serwis obrazujący aktywność zespołu deweloperskiego w oparciu o zmiany w kodzie (commit) na głównej gałęzi. Dobry do szybkiego wglądu, w dłuższej perspektywie warto jednak śledzić bezpośrednio konto organizacji odpowiedzialnej za dany projekt na portalu GitHub.

Największy portal typu Q&A (questions and answers) wśród technicznej części społeczności Internetu. Śledzenie tagu wyróżniającego dany projekt pokazuje nam jak dużo programistów korzysta z projektu, tworząc na jego bazie własne rozwiązania.

Przykładowy i prawdopodobnie najpopularniejszy serwis do prowadzenia programu Bug Bounty, programu który nagradza osoby zgłaszające błędy bezpieczeństwa w architekturze całego projektu.

Menedżery pakietów, które służą do dystrybucji paczek umożliwiających tworzenie oprogramowania w oparciu o dany projekt. Bardzo dobre do śledzenia adopcji projektu, odwzorowane na czytelnym wykresie pokazującym liczbę pobrań paczki przez programistów.

Narzędzie typu Continous Integration pokazujące czy tworzenie wersji Release projektu, czyli wersji przeznaczonej do wdrożenia na serwery produkcyjne jest gotowe i poprawnie się buduje, warto tu zaglądać w momencie zbliżania się kolejnych zapewnień z Roadmap.

Zapraszam do zapoznania się z materiałem na platformie YouTube i przedstawienia własnych opinii.

Pomagam inwestorom analizować i rozumieć kryptowaluty, zapraszam do odwiedzania strony CryptoDev.TV gdzie znajdziesz analizy, raporty i projekty blockchain.

Comments (No)

Leave a Reply