Co się działo na rynkach krypto w ubiegłym tygodniu?

Bitcoin przetestował 21 tysięcy dolarów, Gemini i Genesis Global Capital stają w obliczu pozwu SEC, zespół Ethereum potwierdza datę hard forka Shanghai i inne wydarzenia ubiegłego tygodnia.

Cena Bitcoina przetestowała poziom 21 tys. dolarów

Ostatni tydzień był pozytywny dla bitcoina. 9 stycznia jego kurs poszedł w górę, przebijając się przez opór na poziomie 17 000 USD. Po kolejnym impecie w kierunku 19 000 USD nastąpił wzrost obrotów. Doszło do tego na skutek publikacji danych o inflacji w USA.

Eksperci Glassnode poinformowali, że zrealizowana zmienność w bitcoinie i Ethereum spadła do ekstremalnych niskich wartości, które historycznie poprzedzały wybuchowe ruchy w obu kierunkach.

W tym tygodniu średni hash rate cyfrowego złota odnowił swój wszechczasowy poziom po grudniowym załamaniu.

14 stycznia notowania testowały poziom powyżej 21 tys. dolarów. W chwili pisania tego tekstu pierwotna kryptowaluta handlowana jest w pobliżu 20 900 dolarów.

Na koniec tygodnia wszystkie z 10 najlepszych aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji były w kolorze zielonym. Najlepszą dynamikę wykazało Cardano – jego cena wzrosła o 26%.

cardano top10

Łączna kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła 1 bilion dolarów, a Bitcoin Dominance Index znajduje się na poziomie 39,4%.

Pierwsza transakcja bitcoinowa skończyła 14 lat

14 lat temu, 12 stycznia 2009 roku, twórca bitcoina Satoshi Nakamoto dokonał pierwszej transakcji kryptowalutowej, wysyłając 10 BTC do kryptografa Hala Finneya.

Departament Sprawiedliwości USA zajmuje udziały w Robinhood należące do Bankman-Friede

Departament Sprawiedliwości USA zajął 55 273 469 akcji Robinhooda (~450 mln USD) należących do założyciela FTX Sama Bankmana-Friede. Pod kontrolą agencji znalazło się również ponad 20 mln dolarów, które to środki były przechowywane w firmie brokerskiej ED&F Man Capital Markets.

Około 117 potencjalnych nabywców wyraziło zainteresowanie nabyciem jednostek giełdy FTX przechodzącej postępowanie upadłościowe. Pod koniec tygodnia sąd zatwierdził ich sprzedaż.

Jednocześnie doradcy FTX Group przywrócili dostęp do ponad 5 miliardów dolarów w aktywach, które mogłyby być wykorzystane do spłaty poszkodowanych wierzycieli.

SEC składa pozew przeciwko Gemini i Genesis Global Capital

Na początku tego tygodnia media informowały, że SEC i Departament Sprawiedliwości USA rozpoczęły dochodzenie w sprawie charakteru interakcji pomiędzy Digital Currency Group (DCG) i jej spółką zależną – platformą OTC Genesis Trading.

GBTC skoczył 9 stycznia o 12%. Reakcja rynku zbiegła się z wiadomością o zakupie przez Morgan Stanley za pośrednictwem europejskiego funduszu 3,6 mln dolarów akcji bitcoinowego trustu Grayscale Investments. Dzienny zysk był najwyższy od lutego 2022 roku. Dyskonto GBTC do NAV spadło z rekordowych 49% do 44%.

Następnego dnia współzałożyciel Gemini Cameron Winklevoss w kolejnym liście otwartym wezwał szefa DCG Barry’ego Silberta do rezygnacji w związku z niespłaconym długiem w wysokości 900 mln dolarów przez spółkę zależną Earn – Genesis Trading. Zdaniem Winklevossa, podmioty prowadzone przez Silberta wprowadziły w błąd opinię publiczną co do swojej kondycji finansowej i wypłacalności.

Pod koniec tygodnia media informowały, że Genesis Trading jest zadłużony na ponad 3 miliardy dolarów. W ramach starań o pozyskanie kapitału DCG rozważa sprzedaż aktywów o wartości 500 milionów dolarów ze swojego portfela venture capital.

Założyciel Tron Justin Sun wyraził już zainteresowanie aktywami DCG. Według niego, jest on gotów przeznaczyć na ten cel nawet 1 mld dolarów.

Gemini i platforma kryptolendingowa Genesis Global Capital stoją w obliczu pozwu ze strony SEC. Regulator zarzucił firmom sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych w programie Earn.

A co z Binance?

Według doniesień medialnych, władze USA zainteresowały się związkiem amerykańskich funduszy hedgingowych z Binance w ramach dochodzenia w sprawie możliwego naruszenia zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Dziennikarze Forbesa zauważyli, że w ostatnim miesiącu giełda odnotowała znaczny odpływ aktywów – w ciągu ostatnich dwóch miesięcy straciła około 12 mld dolarów.

Deweloperzy Ethereum potwierdzili termin hard forka Shanghai

Twórcy Ethereum zapowiedzieli, że hardfork Shanghai zostanie aktywowany w sieci testowej w lutym, a w mainnecie w marcu. Aktualizacja zawiera EIP-4895, który pozwoli na wycofanie ETH z kontraktu stakingowego Beacon Chain. Tokeny platform takich jak Lido Finance, wzrosły w następstwie ogłoszenia.

Kontynuacja masowych cięć

Giełda kryptowalut Coinbase zwolni kolejnych 950 pracowników w ramach optymalizacji kosztów operacyjnych o 25%. Będzie to trzecia fala cięć od czerwca 2022 roku, która dotknie 2110 specjalistów. Giełda zlikwiduje też większość swoich operacji w Japonii.

Plany likwidacji zatrudnienia przy 100 lub więcej pracownikach ogłosiła firma ConsenSys, stojąca za MetaMask.

Operator giełdy i portfela kryptowalutowego Blockchain.com zwolni 110 pracowników (28% załogi) w ramach działań mających na celu optymalizację kosztów w środowisku kryptowalut.

Platforma kryptowalutowa Crypto.com również ogłosiła nową falę zwolnień – optymalizacja dotknie 20% pracowników, powiedział CEO Chris Marszalek.

Z kolei CEO Binance, Changpeng Zhao, powiedział, że planuje zwiększyć liczbę pracowników o 15-30% w 2023 roku.

Voyager Digital otrzymał zgodę na sprzedaż aktywów do Binance.US

Bankrutujący broker kryptowalutowy Voyager Digital otrzymał wstępną zgodę sądu na sprzedaż swoich aktywów na rzecz Binance US. Jeśli dojdzie do porozumienia, klienci Voyager Digital będą mogli odzyskać do 51% swoich środków. Użytkownicy zostaną przeniesieni na platformę Binance, po czym dostępne staną się wypłaty.

Pomimo zatwierdzenia, firma powiedziała, że propozycja napotkała opór ze strony SEC, Departamentu Sprawiedliwości USA, stanowych regulatorów w Nowym Jorku, Teksasie, Vermont i na Hawajach, a także Alameda Research, która przechodzi postępowanie upadłościowe.

Parlament Salwadoru uchwala prawo do emisji obligacji bitcoinowych

Ustawa zapewni ramy prawne dla emisji aktywów cyfrowych, w tym obligacji opartych na bitcoinie. Przyjęty dokument zapewni również ochronę emitentów i konsumentów w „przestrzeni kryptowalutowej” przed oszustwami. Nowy organ – Krajowa Komisja ds. Aktywów Cyfrowych – będzie je nadzorować i regulować.

Airdrop Flare

9 stycznia odbył się airdrop tokena Flare blockchain, mającego na celu stworzenie interoperacyjnych dappsów z innymi sieciami i internetem.

4,279 mld FLR zostało rozdane „milionom użytkowników”, w tym klientom giełd kryptowalut Binance, OKX, Kraken, Bithumb, UPbit, KuCoin i BitBank. Otrzymali je posiadacze co najmniej 1 XRP w momencie snapshotu w dniu 12 grudnia 2020 r.

Szkody branży kryptowalutowej z powodu hacków w 2022 roku rosną do 3,6 mld USD

Straty branży Web3 z powodu 167 dużych ataków w 2022 roku wyniosły około 3,6 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 47,4 procenta w stosunku do roku wcześniej, powiedział Beosin. Ponad połowa całkowitych strat pochodziła z 12 incydentów związanych z mostami cross chain i wyniosła 1,89 mld USD. Z kolei protokoły DeFi zostały zaatakowane 113 razy (67,6% całkowitej liczby włamań).

Zespół Polygon zaproponował hardfork

Twórcy platformy skalowania Ethereum – Polygon – zaproponowali hardfork. Jeśli zostanie zatwierdzony przez społeczność, aktualizacja jest zaplanowana na 17 stycznia 2023 roku. Proponowana aktualizacja ma na celu wygładzenie szczytów opłat i skrócenie czasu ewentualnych reorganizacji blockchaina.

Comments (No)

Leave a Reply