Circle pokryje niedobory w zabezpieczeniu stablecoina USDC

Circle „łata dziury” po depozytach w Silicon Valley Bank

Circle użyje funduszy korporacyjnych i „kapitału zewnętrznego” w celu wsparcia USD Coin (USDC), jeśli nie zwróci części rezerw stablecoin przechowywanych na rachunkach Silicon Valley Bank w odpowiednim czasie i w całości.

W piątek 10 marca Kalifornijski Departament Ochrony Finansowej i Innowacji zamknął Silicon Valley Bank (SVB). Powodem była „niewystarczająca płynność i niewypłacalność”. Regulator zauważył, że deponenci instytucji kredytowej „otrzymają pełny dostęp do swoich ubezpieczonych depozytów nie później niż w poniedziałek rano, 13 marca”.

Circle wraz z Coinbase jest częścią konsorcjum Center, które jest emitentem USDC. 11 marca firma ogłosiła, że ​​trzyma część zabezpieczenia rezerwowego aktywów (3,3 mld USD) w SVB.

Na tle tych wydarzeń stablecoin stracił parytet w stosunku do dolara amerykańskiego. Według CoinGecko , jego cena osiągnęła najniższy poziom w historii, blisko 0,88 USD. Teraz aktywa nieco odzyskały swój kurs i są wyceniane na poziomie około 0,96 USD.

Circle stwierdził, że wydawanie i wykup USDC jest „ograniczone przez godziny pracy” amerykańskich banków.

Operacje płynnościowe USDC zostaną wznowione jak zwykle po ponownym otwarciu amerykańskich banków w poniedziałek rano. […] Jako regulowany token płatniczy, USDC będzie nadal wymieniany na dolara amerykańskiego w stosunku 1:1” – czytamy w oświadczeniu.

Według strony internetowej FDIC standardowa kwota ubezpieczenia depozytów wynosi 250 000 USD „na deponenta, jeden ubezpieczony bank, dla każdej kategorii posiadaczy rachunków”.

Współemitent stablecoina przyznał, że zwrot aktywów może zająć dużo czasu. Firma przyznała też, że program agencji nie zapewni płatności w całości:

Możliwe, że SVB nie zwróci 100% środków i że wszelkie transakcje mogą zająć trochę czasu, ponieważ FDIC wydaje deponentom certyfikaty dłużne i kwoty zaliczkowe. W takim przypadku Circle, zgodnie z wymogami prawa, wesprze USDC i pokryje wszelkie niedobory zasobami korporacyjnymi, w razie potrzeby pozyskując kapitał zewnętrzny”.

Według Jeremy’ego Allaira, szefa Circle, 77% rezerw USDC to obligacje skarbowe, 23% to gotówka utrzymywana w różnych instytucjach. Oprócz SVB firma korzysta z usług BNY Mellon, BlackRock i Signature Bank.

Ze względu na depeg USDC algorytmiczne stablecoiny również straciły parytet w stosunku do dolara, co pozwoliło na wykorzystanie aktywa jako zabezpieczenia emisji. W szczególności straciły na znaczeniu DAI z MakerDAO i FRAX z Frax Finance.

 

https://www.circle.com/blog/an-update-on-usdc-and-silicon-valley-bank

Comments (No)

Leave a Reply