Choć cena BTC nie zachwyca, ilość transakcji rośnie

Bitcoin w 2018 roku zaliczył niezły dołek. Z wartości oscylujących wokół 20 tysięcy dolarów spadł do ‘niezachwycających’ 3 391 $ (czas wydania artykułu). Podczas ‘tłustych lat’ Bitcoina byliśmy świadkami niesamowitego entuzjazmu. Entuzjazmu, który ostatecznie doprowadził do efektu bańki. Ostatecznie cena malała, odnajdywała coraz to nowsze minima, aż w końcu uraczyła nas być może najdłuższym niedźwiedzim rynkiem w historii BTC.

W odniesieniu do powyższego, wiele osób stwierdziło, że BTC jest już martwy i nie ma żadnych szans na dalsze przyjęcie. Osoby te jednak swoją opinię opierały jedynie na cenie krypto. Nie skupiały się na fundamentach Bitcoina i innych kryptowalut. Transakcje dzienne sieci BTC osiągają ten sam poziom co w listopadzie 2017 roku. Zaledwie miesiąc przed najgłośniejszym Bull Run’em w historii.

Źródło: blockchain.com

Oznacza to, że aktywności sieci Bitcoin rośnie, nawet jeśli rynek nie wygląda zachęcająco. Zaledwie w dniu wczorajszym liczba zarejestrowanych transakcji wyniosła 354 069.

Źródło: blockchain.com

Taki wskaźnik oznacza ponad 150% wzrost od najniższego punktu z kwietnia 2018 roku. Wówczas transakcje dzienne zatrzymały się na poziomie 134 000.

Swoje maksima transakcje dzienne BTC notowały w grudniu 2017 roku. Sięgały wtedy ponad 490 000 transakcji na dzień. Sieć wtedy była mocno zatłoczona, a opłaty dokonywane przez użytkowników bardzo duże. Problem ze skalowalnością był w ten czas jednym z głównych tematów krążących wokół BTC.

Po tej sytuacji wskaźnik transakcji znacznie opadł, a wiele firm, giełd i innych kryptograficznych platform wdrożyło rozwiązania SegWit. Ta implementacja pozwala Bitcoinowi przetwarzać znacznie więcej transakcji w bloku. W ten sposób maleje zatłoczenie w godzinach szczytu, wysokość opłat i czas transakcji.

Lightning Network, rozwiązanie do skalowania drugiej warstwy najpopularniejszej kryptowaluty, również zanotowało spory rozwój w ubiegłym roku. Programiści pracują dzień za dniem, by ulepszyć owo rozwiązanie i umożliwić skalowalność oraz przetwarzanie setek tysięcy transakcji na sekundę. Rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone, jednak ubiegły rok okazał się dobrym rokiem dla LN.

Liczba rosnących transakcji jest ważna również dla społeczności. Dan Morehead, CEO firmy inwestycyjnej Pantera Capital, zgadza się z faktem, że podstawy Bitcoina są znacznie lepsze niż w 2017 roku. W dalszej perspektywie może się to okazać bardzo korzystne dla najsłynniejszej waluty. Nawet jeśli w najbliższym czasie okaże się, że BTC zmagać się będzie z coraz większym dołkiem.