Chińskie banki zaczynają reklamować cyfrowego juana

Cyfrowy juan vs Alipay i WeChat

Chińskie władze zaczęły reklamować cyfrowy juan przed wielkim festiwalem zakupów, który odbędzie się w Szanghaju na początku maja. Promocja instrumentu finansowego może negatywnie wpłynąć na pozycję dwóch popularnych w Chinach systemów płatności: Alipay i WeChat. Pisze o tym Reuters.

Sześć głównych chińskich banków uruchomiło reklamy cyfrowego juana przed festiwalem zakupów, który ma się rozpocząć w Szanghaju 5 maja. Prezentując instrument finansowy, organizacje podkreślają jego wyższość nad dwoma popularnymi systemami płatności: Alipay i WeChat.

Według doniesień medialnych banki zachecają sprzedawców i kupujących do pobierania cyfrowych portfeli juanów (e-CNY). Nowy instrument finansowy, wg kampanii, jest lepszym odpowiednikiem alternatywnych systemów płatności, z których korzystają Chińczycy.

Ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że e-CNY jest tak wygodny, że nie muszą już polegać na Alipay czy WeChat Pay” – skomentował kampanię jeden z przedstawicieli inicjatywy, według agencji Reuters.

Walka o użytkowników

Alipay i WeChat Pay można nazwać monopolistami rynku płatności w Chinach. Stanowisko firm było powodem wystąpienia przez Bank of China do regulatorów z prośbą o przeprowadzenie audytu tych organizacji.

Pod koniec lata 2020 roku w sieci pojawiły się doniesienia, że ​​Komitet Antymonopolowy ChRL zainteresował się systemami płatności. Później Ant Group, operator Alipay, znalazł się pod presją chińskich organów regulacyjnych.

WeChat Pay również zwrócił uwagę władz w związku z inicjatywą Banku Chin, zmierzającą do zaostrzenia kontroli nad rynkiem płatności pozabankowych. Twórca platformy został poproszony o reorganizację biznesu.

Wcześniej przedstawiciele chińskich regulatorów argumentowali, że cyfrowy juan nie będzie konkurował z popularnymi w kraju systemami płatności. Według Mu Changchun, szefa Digital Currency Research Institute w People’s Bank of China (PBoC), Alipay i WeChat Pay stanowią około 98% rynku telefonii komórkowej. Monopol budowany przez zespoły systemów płatniczych stał się przyczyną zmiany strategii chinskich regulatorów.

original1

W sieci, niedawno pojawiła się informacja, że ​​władze ChRL planują zaprezentować światowego juana cyfrowego podczas igrzysk olimpijskich zimą 2022 roku. W tym okresie, jak donoszą media, dostęp do instrumentu finansowego uzyskają również obcokrajowcy.

https://www.reuters.com/technology/analysis-china-digital-currency-trials-show-threat-alipay-wechat-duopoly-2021-04-26/

Comments (No)

Leave a Reply