Chiński kapitał może wywołać krypto wyścig jeszcze w tym roku

Dynamicznie rosnący wskaźnik wypływów chińskiego kapitału w ciągu ostatnich miesięcy jest dla kryptowalut przestrzenią o niespotykanej od dawna szansie na rozwój. Dzieje się tak, ponieważ obywatele jednego z najbardziej restrykcyjnie uregulowanych pod tym względem państw na świecie znajdują coraz to nowsze pomysły na obejście ograniczeń na polu finansowym.

Problem chińskich ograniczeń

Chiny to kraj o prawdopodobnie najbardziej restrykcyjnych ograniczeniach kapitałowych spośród wszystkich państw świata. Regulacje stanowią, że osoba fizyczna z kraju wywieźć może maksymalnie do 50 tysięcy dolarów. Firmy natomiast mogą wymieniać yuan (waluta PRC) na inne waluty tylko za zgodą władz. Zasady te sięgają jeszcze czasów, gdy chińska gospodarka rozwijana była zgodnie z zasadą narodowej samodzielności. Obecnie krytycy twierdzą, że takie restrykcje nie służą już nikomu i niczemu.

Jednak praktycznie rzecz biorąc, nawet chiński rząd posiada pewien limit co do tego jak skutecznie może egzekwować powyższe przepisy. W ciągu ostatnich lat ogromna liczba chińskiej elity znajdywała  sposoby, by swój majątek skutecznie ulokować za granicą. Ich rozległe posiadłości w Vancouver czy Londynie stały się nawet przedmiotem kontrowersji politycznych ostatnimi czasy. Nie wspominając już o znacznej liczbie sowicie finansowanych szwajcarskich rachunków bankowych prowadzonych z Chin.

Okazja dla krypto?

Rząd centralny Chin, z olbrzymim potencjałem nadzorczym, nie pozostaje nieświadomy różnych kreatywnych sposobów, wykorzystywanych przez chińskich obywateli do wywozu większych kwot za granicę. Jest zatem prawdopodobne przeprowadzenie dokładnego tłumienia, jednak w bardzo mało prawdopodobnym przypadku wyczerpania zagranicznych rezerw. Z ponad bilionem amerykańskich obligacji, taki scenariusz jest bardzo odległy. A to tworzy otwartą drogę dla kryptowalut.

Dane handlowe chińskiego rynku z zeszłego miesiąca pokazują znaczne wzrosty wypływu kapitału. Ostatnio, gdy taka sytuacja miała miejsce, Bitcoin startował z pozycji 200 $ kończąc na rekordowych 20 000$. Działo się tak, ponieważ chińscy kupcy i eksporterzy używali krypto do przenoszenia dużych ilości pieniędzy za granicę.

Biorąc pod uwagę dane z zeszłego miesiąca i aktualny wzrost wartości yuana, wielce prawdopodobne jest to, że w ciągu następnych miesięcy chińskie pieniądze trafią na rynek krytpo. Może to zwiastować owocny Bull Run dla kryptowalut w tym roku.