Chiński Bank Centralny jako pierwszy na świecie wyemituje suwerenną cyfrową walutę

Chiński Bank Ludowy będzie pierwszym bankiem centralnym na świecie, który wyemituje realną cyfrową walutę. Potwierdził to wiceprzewodniczący Chińskiego Centrum Międzynarodowych Giełd Gospodarczych (CCIEE) Huang Qifana. Dodał on także, że projekt Libra z Facebooka zakończy się niepowodzeniem

Przemawiając na pierwszym szczycie finansowym w Szanghaju, Huang Qifan podkreślił, że w erze cyfrowej, metody płatności między przedsiębiorstwami i krajami powinny ulec zmianie.

Zwrócił także uwagę na fakt, że międzynarodowa płynność RMB jest w dużej mierze zależna od SWIFT (Society of Worldwide Interbank Financial Communications Channels) i CHIPS (Interbank Electronic Clearing System). Dodał, że oba instrumenty są wykorzystywane przez Stany Zjednoczone do zapewnienia globalnej hegemonii finansowej.

SWIFT to przestarzały, nieefektywny i drogi system płatności. Od momentu powstania 46 lat temu technologia ta prawie nie była aktualizowana, a jej wydajność jest stosunkowo niska. Międzynarodowy przelew bankowy trwa zwykle 3-5 dni roboczych. Duże przelewy pieniężne zwykle wymagają dokumentów papierowych, co stwarza dodatkowe trudności w efektywnym przetwarzaniu transakcji na dużą skalę ”, powiedział Qifan.

SWIFT osiąga ogromne zyski ze względu na monopolistyczną pozycję na rynku, przypomniał wiceprzewodniczący centrum analitycznego.

Powiedział także, że nie był optymistą co do projektu Libra, zauważając, że podobnie jak w przypadku Bitcoina, niektóre firmy próbują rzucić wyzwanie suwerennym walutom.

Nie można zagwarantować podstawy emisji, nie można ustabilizować wartości waluty i trudno jest naprawdę stworzyć wartość społeczną. Nie wierzę, że Libra odniesie sukces ”, powiedział Qifan.

Jego zdaniem rozwiązaniem jest emisja suwerennej waluty cyfrowej przez banki centralne. Pozwoli im to nie tylko zwiększyć wygodę i bezpieczeństwo płatności, ale także sformułować nowe zasady, które umożliwią połączenie walut cyfrowych z pożyczkami państwowymi, krajowym PKB, dochodami budżetowymi i złotem.

Qifan przypomniał, że Ludowy Bank Chin bada możliwość emisji cyfrowej waluty od 5-6 lat.

Myślę, że technologia jest wystarczająco dojrzała. NBK jest prawdopodobnie pierwszym na świecie, który wprowadzi cyfrową walutę Banku Centralnego ”- powiedział.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.