Changpeng Zhao – od zera do krypto-miliardera

Changpeng Zhao znany znany jako „CZ” jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci w społeczności kryptowalut. Zhao to znakomita biografia i opowieść o szybkiej drodze do sławy i uznania. Obecnie CZ jest prezesem Binance , największej platformy wymiany kryptowalut na świecie.

Jego krypto-udziały dają mu netto od 1 do 2 miliardów dolarów, stawiając go w elitarnej klasie miliarderów kryptowalut. Być może jednym z najciekawszych aspektów historii CZ jest fakt, że 8 miesięcy temu Binance jeszcze nie istniał, a jego największy udział w przestrzeni kryptowalutowej był okresem w OKCoin, który zakończył się jego rezygnacją w 2015 roku.

Changpeng Zhao urodził się w Jiangsu, jednej z najbardziej uprzemysłowionych prowincji w całych Chinach. Urodził się w rodzinie nauczycieli, a jego ojciec był opisywany przez władze chińskie jako buntowniczy intelektualista. Niedługo po urodzeniu Changpeng’a jego ojciec został tymczasowo wygnany. Pod koniec lat 80. rodzina postanowiła przeprowadzić się za granicę, osiedlając się w Vancouver w Kanadzie. Aby wesprzeć rodzinę, nastoletni CZ zaczął pracować w McDonald’s. Pracował również na nocnej zmianie na lokalnej stacji benzynowej.

Zhao uczęszczał na Uniwersytet McGill w Montrealu, gdzie studiował informatykę, ale miał także talent do handlu kontraktami terminowymi i giełdą. Ta umiejętność przydała mu się w późniejszym życiu, gdy zaczynał swoją zawodową karierę.

Po studiach Changpeng mieszkał w Tokio i Nowym Jorku. Przez następne kilka lat doskonalił swój talent jako ekspert ds. oprogramowania handlowego, dopóki nie znalazł pracy w Bloomberg w Nowym Jorku.

W 2001 roku rozpoczął pracę w Bloomberg po odejściu od opracowywania systemu dostosowywania zamówień handlowych na nowojorskiej giełdzie, został przydzielony do działu Bloomberg Tradebook. Był odpowiedzialny za projektowanie i rozwijanie oprogramowania dla handlu futures. W ciągu 4 lat spędzonych w Bloomberg był awansowany 3 razy. Pod koniec swojej kariery w Bloomberg był odpowiedzialny za zarządzanie zespołami w różnych miejscach na świecie, takich jak Tokio, Londyn i New Jersey. W ciągu kilku lat stał się dyrektorem ds. Rozwoju Futures w Bloomberg Tradebook, ale ostatecznie opuścił firmę w 2005 roku.

Zhao był nieco znudzony podczas pobytu w Bloomberg, pomimo swojej bardzo szybkiej kariery. 27-letni programista szukał nowych wyzwań, więc postanowił rzucić pracę w Bloomberg i współtworzyć Fusion Systems. Była to jego pierwsza próba stworzenia własnej wielkiej firmy. W Fusion Systems spędził 8 lat i nawet jeśli był zaangażowany w inne przedsięwzięcia temu projektowi poświęcał najwięcej czasu. Ostatecznie opuścił projekt w grudniu 2013 roku, ale w czasie swojej pracy w firmie odegrał istotną rolę w opracowaniu szeregu szybkich systemów handlu o wysokiej częstotliwości, które stały się popularne wśród wielu brokerów.

Zhao po raz pierwszy zetknął się z Bitcoinem w 2013 roku. Miał przyjaciela, Ron Cao, który był dyrektorem zarządzającym Lightspeed Venture Partners. Obaj regularnie grali razem w pokera. Po zainwestowaniu w BTC China (obecnie BTCC) w sierpniu 2013 r. Cao wprowadził Changpeng Zhao w świat Bitcoin’a. CZ natychmiast zainteresował się Bitcoinem i zaczął poświęcać dużo czasu na badania.

Inny jego przyjaciel, Bobby Lee, dyrektor generalny BTCC, doradził mu, by w Bitcoin zainwestował około 10% swojej wartości netto. Wraz z rosnącym wzrostem cen Bitcoin zaczął interesować się zdobyciem pracy w branży i wkrótce nawiązał kontakt z popularnym inwestorem krypto Rogerem Ver , który następnie doprowadził go do dołączenia do Blockchain.info w 2013 roku.

Zhao dołączył do Blockchain.info, gdzie ściśle współpracował z Rogerem Ver i Benem Reevesem. Pełnił funkcję szefa działu rozwoju przez okres 1 roku, zanim dołączył do OKCoin. Mówiąc o odejściu, utrzymywał, że było to przyjazne zakończenie współpracy i że nadal ma przyjaciół w Blockchain.info.

Będąc w Blockchain.info, Changpeng odegrał ważną rolę w przekształceniu firmy w jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie Bitcoin. Był również zaangażowany w opracowywanie szeregu produktów dla firmy API. Brał także udział w przejęciu przez firmę ZeroBlock, dostawcy usług informatycznych.

Obecny właściciel giełdy Binance dołączył do OKCoin w 2014 roku jako Chief Technology Officer (CTO). OKCoin w tym czasie była największą giełdą Bitcoin w Chinach. Platforma wyspecjalizowała się w handlu pomiędzy walutami fiat i kryptowalutami. W ciągu niecałego roku opuścił OKCoin dostając jedynie 10000$. Zhao opublikował długie oświadczenie na forum internetowym Reddit. Prezentował on wiele problemów z OKCoin, szczególnie w odniesieniu do sporu dotyczącego zamówień publicznych między firmą a Roger Ver.

Po trudnych początkach w świecie Bitcoin założyciel Binance cicho pielęgnował ambicję założenia własnej giełdy kryptowalutowej. Po opuszczeniu OKCoin, postanowił poświęcić swój czas, czekając na doskonałą okazję, która przyszła z boomem ICO w 2017 roku.

W lipcu 2017 r. Changpeng Zhao uruchomił Binance ICO, który zakończył się pozyskaniem 15 milionów dolarów. Około 200 milionów tokenów BNB zostało sprzedanych podczas ICO. CZ wykorzystał całe doświadczenie zdobyte przez lata w handlu i na rynkach kryptowalut do stworzenia platformy wymiany kryptowalut Binance. Najważniejszym punktem programu była skalowalność, więc upewnił się, że platforma ma wydajne funkcje skalowalności od samego początku projektu.

W ciągu 6 miesięcy Binance stał się platformą wymiany kryptowalut numer 1 na świecie. Zakaz stosowania ICO i platform wymiany kryptowalut przez chiński rząd w 2017 r. zmusił firmę do przeprowadzki za granicę. W chwili obowiązywania zakazu wielu klientów z Chin zostało przeniesionych do Japonii. Jednak niedawno Japonia również wprowadziła wiele regulacji dotyczących handlu i obrotu kryptowalutami co wpłynęło na drastyczny spadek klientów z tego kraju. Obecnie większość użytkowników platformy pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Platforma oferuje ponad 240 par transakcyjnych i jest najpopularniejszą giełdą kryptowalut na świecie.

W lutym tego roku Changpeng „CZ” Zhao trafił na okładkę prestiżowego magazynu Forbes.

W ostatnich dniach Zhao i jego Binance poinformowali o przeprowadzce na Maltę. Może to przyspieszyć prace nad wprowadzeniem na giełdę walut fiat w tym przede wszystkim europejską walutę Euro i amerykańskiego dolara.

Comments (No)

Leave a Reply