Blisko 10 000 nowych tokenów użytych w schematach „pump and dump”

Pump and Dump to skuteczny i szybki sposób na zarobek

W 2022 roku kryptowalutowi inwestorzy zainwestowali 4,6 miliarda dolarów w zakup tokenów, rzekomo w ramach schematów „pump and dump”. Problem opisuje Chainalysis w swoim raporcie.

Organizatorzy schematów „pump and dump” tworzą szum wokół aktywów, aby przyciągnąć inwestorów, a później sami szybko sprzedają swoje „udziały” po zawyżonych cenach.

Analitycy ustalili, że w sieciach BNB i Ethereum uruchomiono ponad 9900 tokenów, które w zeszłym roku zostały stworzone wyłącznie w celu przeprowadzania „pump and dump”.

Najbardziej aktywna w stosowaniu schematu była nienazwana firma, która wyemitowała aż 264 takie tokeny.

Chainalysis uznała aktywo za potencjalne „pump and dump”, jeśli miało co najmniej 10 swapów i cztery kolejne dni handlu na DEX. Spośród 1,1 miliona nowych tokenów wyemitowanych w 2022 roku, ponad 40 500 spełnia te kryteria.

Jeśli cena tokena z tej grupy spadła o 90% lub więcej w pierwszym tygodniu, Chainalysis uznała to za dodatkowy czynnik potwierdzający jego użycie w „pump & dump”. Firma stwierdziła, że ​​24% z 40 500 analizowanych monet spełniało drugie kryterium.

Chainalysis szacuje, że za analizowanymi fałszywymi tokenami stoi 445 osób lub grup, co wskazuje, że uruchamiają one kilka projektów jednocześnie. Ich łączny zysk ze sprzedaży aktywów wyniósł około 30 milionów dolarów.

Podobny schemat opisał ostatnio Krypto Detektyw (@KryptoSherlock) na swoim koncie twitterowym. Chodzi o projekty dwóch Polaków. Są to Bartek Sibiga i Jakub Walczak, którzy „naganiali” na swój scamerski projekt Fanadice. Wg autora  śledztwa wspomnieni wyżej panowie oszukali inwestrów na ponad 40 milionów złotych. Mało tego, ciągle oszukują ludzi w kolejnych oszukańczych projektach, zatrudniając popularnych influencerów do swoich materiałów  promocyjnych. 

Wojnę polskim projektom, wypowiedział również najpopularniejszy polski spekulant Rafał Zaorski. Chodzi o projekty m.in. MetaHero, Tenset oraz 

 

 

Raport Chainalysis: https://blog.chainalysis.com/reports/2022-crypto-pump-and-dump-schemes/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.