CEO Terraform Labs Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Do Kwon aresztowany

Policja Czarnogóry zatrzymała współzałożyciela i prezesa firmy Terraform Labs (TFL) Do Kwona. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych kraju Filip Adzic.

https://twitter.com/filip_adzic/status/1638886164118802432

Urzędnik nazwał Do Kwona „jednym z najbardziej poszukiwanych zbiegów”. Według Adzica, ten „król kryptowalut” jest powiązany z ponad 40 miliardami dolarów strat użytkowników.

Prezes Terraform Labs został zatrzymany na lotnisku w Podgoricy na podstawie sfałszowanych dokumentów na zlecenie organów ścigania w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Korei Południowej .

W grudniu 2022 roku media, powołując się na prokuraturę Korei Południowej, podały, że Kwon ukrywa się w Serbii. Później przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości i organu nadzorczego wyjaśnili, że te informacje są prawdziwe.

We wrześniu Bloomberg poinformował o wystawieniu przez Interpol „czerwonego zawiadomienia” o jego zatrzymaniu.

W marcu 2023 roku media podały, że FBI i władze Południowego Dystryktu Nowego Jorku przesłuchiwały byłych członków zespołu TFL w ramach śledztwa wszczętego przez Departament Sprawiedliwości USA w sprawie upadku stablecoina TerraUSD. Do Kwonowi grozi wieloletnie więzienie.

W lutym amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Terraform Labs i Do Kwon za „zorganizowanie wielomiliardowego oszustwa”. W zgłoszeniu SEC podkreślono, że Do Kwon i jego firma, Terraform Labs, sprzedawali „połączony zestaw cyfrowych papierów wartościowych w ramach nielegalnych transakcji”. Regulator odnotował upadek algorytmicznego stablecoina UST, powstanie tokena USTC i związanej z nim kryptowaluty LUNC.

Comments (No)

Leave a Reply