Cena gazu Ethereum spada do najniższego poziomu od czterech lat

11 maja opłaty za gaz na blockchainie Ethereum spadły do ​​6 Gwei. Ostatni raz wskaźnik znajdował się na tym poziomie w styczniu 2020 roku.

Przy tych wartościach wymiana monet będzie kosztować średnio 6,2 dolara, sprzedaż NFT będzie kosztować około 10,5 dolara, pożyczka będzie kosztować 5,7 dolara, a transfer między łańcuchami będzie kosztować 2 dolary.

Spadek opłat sieciowych zaczął następować po uruchomieniu hard forku Dencun. Jednym z głównych elementów aktualizacji był EIP-4844. Zaimplementowano opcję Proto-Danksharding, zaprojektowaną z myślą o skalowaniu poprzez utworzenie nowego typu transakcji dla dużych zbiorów danych binarnych (BLOB). Pozwoliło to znacząco obniżyć prowizje w sieciach ekosystemów L2, szczególnie tych opartych na technologii Rollups.

Martin Koppelmann, współzałożyciel GnosisDAO, zwrócił uwagę na rekordowo niskie opłaty za gaz na Ethereum.

Opłata BLOB nadal nie jest nawet wliczona w cenę (z nielicznymi wyjątkami) i dlatego wynosi absolutnie zero. Czy to nowa norma, czy znów zobaczymy okresy +100 Gwei? Jakim popytem będzie to napędzane?” – zapytał Koppelmann.

Zmienność cen gazu uwydatnia trudności w szacowaniu i prognozowaniu popytu na Ethereum. Według Ultra Sound Money po hard forku tempo wypalania w sieci spadło, a na początku kwietnia rynkowa podaż monety zaczęła rosnąć.

W ciągu ostatnich 24 godzin w sieci spalono 716 ETH i wyemitowano 2526 ETH – podaż aktywa wzrosła o 1810 ETH.

Obniżka opłat za gaz miała raczej negatywny wpływ na cenę Ethereum, w połączeniu ze stagnacją na pozostałej części rynku. W chwili pisania tego tekstu cena ETH wynosi 2900 dolarów, tracąc 4,2% w ciągu 24 godzin.

Wcześniej analitycy CryptoQuant zauważyli, że Dencun ponownie spowodował inflację Ethereum, potencjalnie zagrażając narracji o Ether jako „ultra niezawodnym” pieniądzu.

Comments (No)

Leave a Reply