Celem Ripple wyparcie systemu Swift.

Ripple Labs, startup blockchain, którego cyfrowa waluta jest często wykorzystywane jako waluta transakcyjna dla innych płatności krypto-walutowych, zyskuje nowych klientów, ponieważ firmy finansowe szukają szybszej, bardziej nowoczesnej technologii niż sieć bankowa Swift, powiedział CEO – Brad Garlinghouse.

SWIFT, skrót od „Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication” oraz IBAN „International Bank Account Number”, są od dawna używane przez banki, osoby prywatne i firmy do wysyłania i otrzymywania pieniędzy. Ripple znalazł się na pierwszych stronach gazet we wrześniu, kiedy XRP, kryptowaluta powszechnie określana jako „Ripple”, zaliczyła szybki wzrost. W porównaniu z grudniowym szczytem z 2017 roku nowotowania spadły jednak o ponad 80 procent. Technologia Blockchain może wyeliminować potrzebę stosowania centralnego znormalizowanego systemu, ponieważ działa on jako księga główna, umożliwiając cyfrowy transfer pieniędzy bez potrzeby kierowania ich przez konta w bankach i instytucjach finansowych. Podczas, gdy Ripple, Bitcoin i inne kryptowaluty zyskały na popularności, muszą jeszcze poczekać na odejście od standardów przyjętych przez branżę finansową w zakresie przelewów.

„Technologie, których banki używają dziś jak Swift opracowane zostały wiele lat temu i tak naprawdę nie ewoluowały ani nie nadążały za rynkiem” – powiedział Garlinghouse w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.  – „Swift oświadczył nie tak dawno temu, że nie widzi blockchain jako rozwiązania dla bankowości korespondenckiej. Mamy ponad 100 klientów, którzy się z tym nie zgadzają”.