Cardano uruchamia inteligentne kontrakty po udanym hard forku

Cardano zakończyło swój hard fork Alonzo, aby wprowadzić oparte na Plutusie skrypty inteligentnych kontraktów.

W poniedziałek IOHK napisał na Twitterze, że aktualizacja została pomyślnie zakończona, ułatwiając tworzenie i realizację inteligentnych kontraktów na publicznym blockchainie Cardano.

Pomimo dużego kroku naprzód, zespół Cardano uważa, że ​​wciąż są to „wczesne dni projektu”, twierdząc, że właśnie teraz „misja naprawdę się zaczyna”.

Hard Fork Alonzo umożliwia pisanie inteligentnych kontraktów dla Cardano przy użyciu skryptów Plutusa, które zespół opisuje jako „specjalnie skonstruowany język programowania i realizacji inteligentnych kontraktów przy użyciu funkcjonalnego języka programowania Haskell”.

Jednak na razie zespół studzi emocje odnośnie nowych funkcjonalności. Z tą aktualizacją wiążą się duże oczekiwania. Niektórzy użytkownicy Cardano mogą spodziewać się wyrafinowanego ekosystemu i gotowych dla konsumentów aplikacji DApp dostępnych natychmiast po aktualizacji.

Cardano to publiczny blockchain, który został założony przez współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona i opracowany przez jego firmę badawczą, IOHK.

Podczas gdy Cardano zobowiązał się rywalizować z dominacją Ethereum w zakresie hostingu zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi) i aplikacji Web 3.0, projekt spotkał się z krytyką za to, że do tej pory nie dostarczał funkcji inteligentnych kontraktów, mimo że został uruchomiony we wrześniu 2017 r.

 

Comments (No)

Leave a Reply