Cardano (ADA) | Co musisz wiedzieć ?

Stworzona i aktualizowana na podstawie naukowych badań krypto, która ma dostarczyć nam najbardziej uniwersalną platformę opartą o blockchain. Te oraz inne informacje znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Cardano (ADA).

Informacje ogólne

Na rynek wprowadzona 29 września w roku 2017. Swoją nazwę wzięła od niejakiego Gerolamo Cardano, włoskiego policjanta, eksperta w dziedzinie fizyki, chemii, matematyki i biologii. Prace ww. Włocha miały znaczący wpływ na dzisiejszą matematykę. Blockchain opisywanej kryptowaluty, będący efektem matematycznych rozważań, wydaje się być hołdem dla włoskiego geniusza epoki renesansu.

Zespół IOHK odpowiedzialny za projekt uważa się za twórcę pierwszego blockchainu, za którym stoi stricte naukowe podejście, badania oraz akademicka metoda działań. W istocie, w skład zespołu wchodzi trzydziestu developerów, z których znaczna część posiada akademicką przeszłość oraz naukowe tytuły.

ADA często określana mianem blockchainu trzeciej generacji wykorzystuje (podobnie do Ethereum) smart kontrakty jako podstawę swoich transakcji. Ponadto, krypto oparta jest na kodzie Haskella. Skutkuje to wysoką wytrzymałością projektu, elastycznością umożliwiającą skalowalność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Sieć Cardano oparta jest na algorytmie konsensusu Ouroboros (autonomiczny algorytm Proof-of-Stake). Według twórców jest to najbezpieczniejszy i najmniej energochłonny protokół wśród wszystkich krypto.

Główne założenia projektu

Cardano próbuje zrównoważyć potrzebę regulacji z zasadami decentralizacji będącymi podstawą technologii blockchain. Dąży tym samym do szybszego i nie wymagającego dużych nakładów energii systemu przetwarzania transakcji w porównaniu z obecnymi cyfrowymi walutami.

Celem zespołu IOHK jest stworzenie sieci łączącej w sobie zalety swoich poprzedników jednocześnie eliminując ich wady. Tym samym, nazywany jest blockchainem trzeciej generacji łącząc w sobie zalety BTC (I generacja) i ETH (II generacja).

Zespół chce w ten sposób osiągnąć ponad 4000 transakcji na sekundę. Jest w stanie to zrobić dokonując podziału na:

  • Warstwę rozliczeniową, odpowiedzialną za wysyłanie i odbiór tokenów ADA. Tutaj kluczową rolę odgrywa autonomiczny algorytm PoS- Ouroboros;
  • Warstwę obliczeniową, zawierającą informacje o transakcji. Tu tworzone są smart kontrakty i dApp-y.

Dokonując powyższego podziału Cardano umożliwia przetwarzanie w tym samym czasie transakcji indywidualnych oraz instytucjonalnych.

Cardano w liczbach

  • ATH: 1,33 USD
  • ATL: 0,017354 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,057084 USD
cardano
Historia notowań Cardano (ADA)
  • Wydobyte monety: 31 112 483 745 ADA
  • Maksymalna liczba monet: 45 000 000 000 ADA
  • Kapitalizacja rynkowa: 1 480 014 727 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele sprzętowe

Ledger Nano X, Ledger Nano S, Trezor

Portfele przeglądarkowe

AdaLite Wallet, Yoroi Wallet

Portfel kompatybilny z iOS i Android

Atomic Wallet

Giełdy

Binance, Bittrex, HitBTC, Kraken, BitMax, Bitrue

Ciekawostki

Jednym z głównych developerów Cardano jest Charles Hoskinson- jeden z współzałożycieli Ethereum. Wizja, dotycząca tego czym ETH w jego mniemaniu miało być, skłoniła go do nowego projektu blockchain. Ponadto, programowanie smart kontraktów odbywa się przy użyciu języka programowania Solidity, znanego nam z ETH.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.