Całkowity zakaz krypto w Indiach? | Krypto vs Regulacje

Jak donoszą lokalne media, projekt ustawy, który miałby całkowicie zakazać obrót kryptowalutami na terenie Indii, krąży już wśród różnych departamentów indyjskiego rządu.

The Economic Times informowało o tym 25 kwietnia.

Oficjalnie zaznajomiony z sytuacją członek rządu miał przekazać mediom informacje, że rząd rozpoczął właśnie międzyresortowe konsultacje w sprawie projektu nowej ustawy. Projekt nosić ma nazwę „Zakaz kryptowalut oraz regulacje ws. oficjalnych płatności cyfrowych 2019”.

Za pomysłem ‘zbanowania’ krypto na terenie całego kraju nie stoi tylko rząd. Popierać tą decyzje mają również takie jednostki jak Departament Spraw Gospodarczych (DEA), Centralny Zarząd Bezpośrednich Podatków (CBDT), Centralny Zarząd Pośrednich Podatków i Ceł (CBIC) oraz Organ ds. Edukacji i Ochrony Inwestorów (IEPFA). Wszystkie te podmioty jednomyślnie wspierają pomysł całkowitego zakazu obrotu kryptowalutami na terenie całego kraju.

Komitet rozważa również opcję, w której z pomocą ma przyjść Ustawa o praniu brudnych pieniędzy (PMLA). Pomogła by ona w przyspieszeniu procesu zakazu, gdyż według komitetu kryptowaluty wykorzystywane są właśnie do tego celu.

Raport wydany przez The Economic Times jest jednak sprzeczny z raportami z grudnia. Wówczas inny komitet rządowy zasugerował legalizację ‘totalną’ kryptowalut w kraju. Podkreślał wtedy, że istnieje powszechna zgoda co do tego, że krypto nie może zostać uznane jako całkowicie nielegalne.

W lutym, Sąd Najwyższy Indii wyznaczył władzom Indii czterotygodniowy termin na opracowanie polityki regulacyjnej dla krypto. Miało to na celu ograniczenie spraw związanych z walutami cyfrowymi, w których ich wykorzystanie było wątpliwie legalne. Obecne działania mogą być zatem kontynuacją tego pomysłu.

Na świecie dochodzi do coraz częstszych przypadków ograniczania swobody krypto. Jedni z nas uważają, że ścisłe regulacje są potrzebne na rynku. Inni z kolei twierdzą, że niszczy to ‘ducha’ krypto i sytuacje takie nie powinny mieć miejsca. Nie mniej jednak coraz więcej krajów decyduje się na ostrzejsze traktowanie krypto niż dotychczas. Jakie konsekwencje takie działania przyniosą w najbliższym czasie?

Comments (No)

Leave a Reply