Brytyjski sąd uznaje prawa Craiga Wrighta do białej księgi Bitcoina

Australijczyk Craig Wright wygrał w sądzie ze współwłaścicielem serwisu bitcoin.org, znanym pod pseudonimem Cobra.

Sprawa dotyczyła „naruszenia praw autorskich” w publikacji białej księgi Bitcoin. W styczniu samozwańczy „twórca Bitcoina” Craig Wright wysłał ostrzeżenie do anonimowego administratora strony bitcoin.org, oskarżając go o nielegalne opublikowanie Białej Księgi i używanie nazwy domeny ze słowem bitcoin. Cobra odmówił jednak usunięcia tych informacji, ponieważ są one open source.

W kwietniu londyński sąd zezwolił Wrightowi złożyć pozew przeciwko Cobrze. Wcześniej wydawca bitcoin.org ogłosił gotowość do ujawnienia swojej tożsamości w celu ochrony Białej Księgi Bitcoina. Ale później nadal odmawiał obrony, aby zachować anonimowość, więc High Court of London uwzględnił roszczenie Wrighta.

W ten sposób sąd ustanowił precedens dla praktycznie nieudowodnionego uznania Craiga Wrighta za twórcę Bitcoina. Na zdalnej rozprawie sądowej sędzia nakazał operatorowi bitcoin.org zamieścić zawiadomienie o decyzji sądu na swojej stronie internetowej i zapłacić Wrightowi koszty prawne, które wyniosły 35 000 funtów (około 48 600 dolarów). Ponadto Cobra jest zobowiązany do usunięcia white paper Bitcoin ze strony, aby obywatele Wielkiej Brytanii nie mogli jej pobrać ani w inny sposób uzyskać do niej dostępu na stronie.

Było to pierwsze prawne zwycięstwo Wrighta, który od dłuższego czasu próbuje udowodnić swoje prawa autorskie do stworzenia Bitcoina. „Byłbym szczęśliwy, gdybym mógł zapłacić Craigowi jego opłaty prawne w sprawie Bitcoin White Paper. Co jeśli wyślę mu płatność w BTC na adres powiązany z blokiem numer 9?” – Napisał Cobra na Twitterze, dając do zrozumienia, że ​​nie wierzy w to, że Wright jest właścicielem adresów Bitcoin należących do Satoshi Nakamoto.

Prawnik Wrighta z kancelarii Ontier (Simon Cohen) powiedział, że jego klient nie chce ograniczać dostępu do „swojej” Białej Księgi. Wright nie zgadza się jedynie z wykorzystaniem tego dokumentu przez zwolenników i twórców alternatywnych kryptowalut, takich jak Bitcoin Core, ponieważ „wypaczają one koncepcję Bitcoina”. Po pojawieniu się informacji o zwycięstwie Wrighta w sądzie, kryptowaluta BSV, którą wspiera Wright, wzrosła o 23% do 155 USD

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.