Brytyjski sąd nakazał giełdzie Bitfinex zamrożenie bitcoinów powiązanych z płatnościami ransomware.

W grudniu sąd w Wielkiej Brytanii nakazał Bitfinexowi zamrożenie bitcoinów o wartości około 865,000 USD związanych z płatnością ransomware dokonaną w październiku.

Stuart Hoegner, główny doradca Bitfinex, powiedział, że giełda pomogła powodowi „w odnalezieniu skradzionych Bitcoin’ów”

Sprawa jest podobno w toku.

Sąd Najwyższy Anglii i Walii (sąd gospodarczy) nakazał w grudniu giełdzie Bitfinex zamrożenie bitcoin’ów o wartości około 865 000 $ związanych z płatnością ransomware dokonaną w ubiegłym roku.

Zgodnie z orzeczeniem sądowym opublikowanym przez sąd 17 stycznia pierwotnie wydanym 13 grudnia hakerzy zaatakowali komputery nieznanej firmy w październiku 2019 r. Zażądali 1,2 miliona dolarów w bitcoin’ach jako okup. Ofiara zapłaciła 10,25 bitcoin’a (około 993 500 $) atakującemu za pośrednictwem ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel następnie zatrudnił firmę analityczną Blockchain Chainalysis do śledzenia bitcoin’ów, które zostały wpłacone jako okup. Chainalysis wykazała, że ​​niektóre bitcoin’y zostały przekonwertowane na waluty FIAT, a reszta, czyli 96 BTC, została wysłana na adres giełdy Bitfinex.

„Mogę potwierdzić, że wiodący cyber-ubezpieczyciel korzystał z oprogramowania Chainalysis do badania płatności ransomware dokonywanych w imieniu swoich klientów i śledzenia przepływu środków od miejsca wymuszenia do znanych usług, takich jak giełdy. Znacząca kwota (96 BTC) związana z tą płatnością została prześledzona przez użytkownika Bitfinex. Prawnicy ubezpieczyciela z powodzeniem wystąpili do sądu o zamrożenie wszelkich funduszy związanych z wymuszeniem” – powiedziała Madeleine Kennedy, dyrektor ds. komunikacji w Chainalysis.

Następnie sąd nakazał Bitfinex zamrożenie tych bitcoinów i udostępnienie informacji o właścicielu konta.

Po otrzymaniu tych informacji generalny doradca Bitfinex Stuart Hoegner stwierdził w oświadczeniu, że „Bitfinex ma solidne systemy, które pomagają organom ścigania i stronom pokrzywdzonym w takich sprawach”.

„W tym przypadku pomogliśmy Powodowi [Darragh Connell, doradca firmy ubezpieczeniowej] w odnalezieniu skradzionych Bitcoin’ów. Powód nie wini za całą sytuację giełdy. Wydaje się więc, że Bitfinex jest całkowicie niewinną stroną wplątaną w tą sytuację”- powiedział Hoegner The Block.

Connell powiedział New Money Review, że sprawa jest w toku.

Sprawa ta jest pierwszą tego typu w Wielkiej Brytania w której sąd potraktował Bitcoin’a jako formę własności.

Zródło: https://www.theblockcrypto.com/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.