Brakuje 8,9 miliarda dolarów w funduszach klientów FTX

Tymczasowa administracja FTX twierdzi, że brakuje prawie 9 miliardów dolarów w funduszach klientów.

Menedżerom zbankrutowanej giełdy kryptowalut FTX udało się znaleźć tylko 2,7 miliarda dolarów z 11,6 miliarda dolarów, które powinny znajdować się na kontach klientów. Tymczasowa administracja giełdy była w stanie zinwentaryzować prawie wszystkie portfele powiązane z FTX.com i FTX US.

Według prezentacji ze wstępnymi raportami opublikowanymi na stronie internetowej kancelarii Kroll, niedobór środków klientów wynosi około 8,9 miliarda dolarów. Część niedoboru można przypisać firmie Alameda Research, która przed krachem pożyczyła 9,3 miliarda dolarów z kont klientów.

FTX odpowiada za należności w wysokości około 413 milionów USD. Kwota ta może obejmować konta zablokowane, a także konta, których właściciele nie zostali jeszcze zidentyfikowani.

Nie jest jeszcze jasne, czy klienci FTX będą w stanie odzyskać całą kwotę 2,8 miliarda dolarów, ponieważ 1,5 miliarda z nich to kryptowaluty, których wartość gwałtownie spadła od czasu upadku giełdy. Około 157 milionów dolarów znajduje się w Serum (SRM), 1 miliard dolarów w MAPS i kolejne 130 milionów dolarów w tokenach FTT.

Przypomnijmy, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła założyciela FTX Sama Bankmana-Frieda (Sam Bankman-Fried) o wykorzystywanie środków klientów do ratowania działu handlowego Alameda Research, a także do finansowania własnego luksusowego stylu życia. Wcześniej były CTO FTX oficjalnie przyznał się do zarzucanych mu czynów karalnych i zgodził się współpracować w śledztwie.

Comments (No)

Leave a Reply