Blockchain wyróżniony za usprawnienie bankowości i systemów płatności

Finansowy gigant JP Morgan nie pozostaje obojętny, gdy rozmawia się o kryptowalutach. Instytucja ta, wypowiedziała się ostatnio w dość ponurych słowach na temat spadków Bitcoina. Tym razem jednak Morgan wypowiada się na temat technologii Blockchain. Opinia ta zgoła różni się od tej ostatnio wspomnianej.

Mimo, że ostatnio JP Morgan wyraził swoją mocną wątpliwość co do żywotności kryptowalut, wiele osób w firmie zdaje się być bardziej optymistycznym w kwestii samego blockchain-u. W ostatnio udzielonym wywiadzie, przewodniczący działu R&D- Joyce Chang, powiedział że rozkwit technologii blockchain nastąpi w przeciągu trzech do pięciu lat. Ponadto technologia ta wywrze największy wpływ na bankowość oraz systemy płatności.

„Blockchain nie zamierza i na pewno nie stworzy na nowo globalnego systemu płatności. Będzie on miał jednak znaczny wpływ na jego rozwój i usprawnienie.” – mówi Pan Chang.

Przewodniczący działu badań i rozwoju poparł swój optymizm odwołując się do przykładu Interbank Information Network opartej na blockchain Ethereum. Sieć ta ukierunkowana jest na rozwiązywanie problemów związanych z rozprzestrzenianiem się informacji. Dodatkowo ma również przyspieszyć płatność na rzecz beneficjentów.

Wykorzystanie blockchain-u przez Banco Santander również zostało podkreślone w raporcie zespołu pod przewodnictwem Pana Chang. Ponadto, zespół zwrócił uwagę na fakt, że BBVA jako pierwszy na świecie wykorzystał blockchain w procesie wydawania pożyczek korporacyjnych o wartości 86 mln $.

Oba powyższe banki są jednymi z pierwszych zaproszonych do Międzynarodowego Stowarzyszenia Zaufanych Aplikacji Blockchain w Unii Europejskiej. Oczywiście każdy z banków przyjął te zaproszenia.

Rzecz jasna, żeby nie było tak kolorowo, Pan Chang postanowił również powiedzieć słów kilka o ograniczeniach technologii. Jako najważniejsze wymienił kwestie regulacji, skalowalności czy wydajności.

Chang zwrócił również uwagę, że krypto wciąż nie zostało przyjęte w gronie znaczących inwestorów. Ponadto mówi, że waluty te notują ciągłe spadki i ciężko mu jednoznacznie określić co czeka je w 2019 roku.

Jednak w kwestii samego blockchain-a Pan Chang, w przeciwieństwie do sceptyków, wypowiadał się bardzo optymistycznie. Głównie dlatego, że ciągle pojawiają się nowe przypadki udanego wykorzystania owej technologii.