Blockchain Solana i kryptowaluta SOL

Moda na Solana (SOL)

Solana to kryptowaluta, która w ostatnich tygodniach jest na ustach wszystkich inwestorów kryptowalutowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu projektowi.

Co to Solana?

Solana jest obecnie jednym z najszybszych blockchainów na świecie. Projekt posiada kilka kluczowych cech pozwalających na osiągnięcie dużej szybkości przetwarzania danych. Wielu użytkowników doceniło już Solanę i dołączyło do społeczności projektu.

  • Projekt kryptowaluty Solana powstał w 2017 roku. Uruchomienie mainnetu miało miejsce w marcu 2020 roku. Założyciel Solany, Anatolij
  • Jakowenko, ma ogromne doświadczenie w dziedzinie technologii, podobnie jak większość zespołu;
  • Przepustowość Solany to ponad 60 000 transakcji na sekundę. Jest to wielokrotnie więcej niż Bitcoin i Ethereum;
  • Protokół Solana łączy dwa algorytmy konsensusu – Proof-of-Stake i Proof-of-History;
  • Kryptowaluta SOL jest używana do płatności i doskonale nadaje się do stakowania;

Użytkownicy Twittera aktywnie dyskutują o przyszłości SOL. Większość z nich uważa, że ​​projekt kryptowalutowy będzie w stanie przewyższyć wiele istniejących blockchainów.

Solana to wysoce funkcjonalny projekt kryptowaluty typu open source. Opiera się na technologii blockchain i służy do dostarczania rozwiązań zdecentralizowanych finansów (DeFi). Pomysł i wstępne prace nad projektem rozpoczęły się w 2017 roku, ale projekt został oficjalnie uruchomiony w marcu 2020 roku. Solana jest prowadzona przez Fundację Solana z siedzibą w Genewie w Szwajcarii.

Protokół Solana

Protokół Solana został zaprojektowany w celu ułatwienia tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Ma on na celu poprawę skalowalności poprzez wprowadzenie algorytmu konsensusu Proof of History (PoH). Działa w połączeniu z podstawowym algorytmem dowodu stawki (PoS).

Dzięki innowacyjnemu hybrydowemu modelowi konsensusu Solana jest przedmiotem zainteresowania zarówno zwykłych inwestorów, jak i inwestorów instytucjonalnych. Głównym celem Fundacji Solana jest szerokie udostępnienie zdecentralizowanych usług finansowych.

Kim jest Anatolij Jakowenko?

Anatolij Jakowenko jest twórcą i liderem projektu. Karierę zawodową rozpoczął w Qualcomm, gdzie kierował rozwojem systemów operacyjnych. Później jego ścieżka zawodowa uległa zmianie i Yakovenko przeniósł się na stanowisko inżyniera oprogramowania w Dropbox.

W 2017 roku Anatolij Jakowenko rozpoczął prace nad projektem Solana. Połączył siły ze swoim kolegą z Qualcomm Gregiem Fitzgeraldem i założyli projekt o nazwie Solana Labs. Dzięki zaangażowaniu kilku innych byłych kolegów z Qualcomm w tym procesie, protokół Solana i kryptowaluta SOL zostały wydane w 2020 roku.

Zespół czerpie z doświadczeń wiodących światowych organizacji, takich jak Apple, Intel, Google, Microsoft i innych. Solana przyciągnęła również uwagę wielu inwestorów, m.in.: Multicoin Capital, Foundation Capital, SLOW Capital, CMCC Global, Abstract Ventures i innych.

Jako jeden z najbardziej produktywnych blockchainów na świecie, sieć ma 200 różnych węzłów. Obsługują przepustowość ponad 60 000 transakcji na sekundę. Solana stosuje metodę dowodzenia historii. Za pomocą algorytmu PoH możesz tworzyć historyczne zapisy, które udowadniają, że zdarzenie ma miejsce w określonym momencie. Algorytm jest funkcją opóźniającą, którą można testować przy wysokiej częstotliwości. Ta funkcja wymaga oceny określonej liczby kolejnych kroków.

Jak działa Solana?

Ocenianym transakcjom lub zdarzeniom zostaje przypisany unikalny skrót i licznik, które można publicznie i skutecznie zweryfikować. Licznik pozwala wiedzieć, kiedy nastąpiła każda transakcja lub zdarzenie, działając jako kryptograficzny znacznik czasu. W każdym węźle znajduje się również zegar kryptograficzny, który śledzi czas w sieci i kolejność zdarzeń. Zapewnia to wysoką przepustowość i wydajność w sieci Solana.

Obecna ilość SOL w obiegu wynosi 290 858 363. Maksymalny zapas SOL wynosi 488 630 611. W chwili pisania tego tekstu cena SOL wynosi 138,95 USD. Kapitalizacja rynkowa Solany wynosi 40 343 386 737  USD. Kryptowaluta SOL zajmuje 7 miejsce w rankingu CoinGecko.

Algorytm Proof-of-Work, na którym są zasilane Bitcoin i Ethereum, obsługuje niewielką liczbę transakcji na sekundę (TPS). Systemy dowodu własności (PoS) oparte na PBFT, takie jak Tendermint, obsługują około 1000 TPS przy 100-200 węzłach.

Solana to blockchain PoS i PoH, który obsługuje ponad 50 000 TPS z ponad 200 węzłami. To sprawia, że ​​jest to najbardziej produktywny blockchain i pierwsza na świecie zdecentralizowana szybka sieć.

Solana ma wielu partnerów w branży kryptograficznej. Są to takie firmy jak: Project Serum, FTX, Terra, Akash, Chainlink, civic, dfuse, Formatic, Stardust, Kin, Tempest i inne.

 

Comments (No)

Leave a Reply