Blockchain pomoże w weryfikacji autentyczności diamentów

Zgodnie z raportem z 25 sierpnia 2020 roku, firmy Everledger i JD.com ogłosiły wprowadzenie rozwiązania w zakresie technologii rozproszonego rejestru (DLT), którego celem jest zapewnienie przejrzystości sprzedaży diamentów w Internecie oraz ograniczenie zjawiska podrabiania kamieni szlachetnych na chińskim rynku.

Diamenty na blockchainie

Aby ograniczyć podrabianie diamentów podczas sprzedaży online, zwłaszcza w czasie, gdy pandemia COVID-19 zmusiła większość sprzedawców do wejścia na internetowy rynek, firmy Everledger, JD.com i Gemological Institute of America (GIA), uruchomiły rozwiązanie uwierzytelniania diamentów oparte na blockchainie.

System zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby wzmocnić zaufanie do chińskiego przemysłu diamentowego. Podobno kompetentni cyfrowo milenialsi, stanowią 68 procent wszystkich zakupów diamentów w porównaniu do 45 procent na całym świecie.

Dzięki najnowszemu sojuszowi Everledger będzie w stanie zsynchronizować system klasyfikacji diamentów GIA z systemem śledzenia diamentów JD opartym na łańcuchu bloków i systemem zapobiegania fałszerstwom. Dzięki temu klienci będą mogli uzyskać wszelkie informacje dotyczące każdego kamienia szlachetnego.

Założona w lutym 1931 r. GIA ma na celu przede wszystkim ochronę kupujących i sprzedających diamenty poprzez utrzymanie światowego standardu oceny jakości kamieni szlachetnych. Jest to największa i najbardziej renomowana organizacja certyfikująca diamenty na świecie.

Eliminowanie oszustw

Dzięki nowej platformie, zespół spodziewa się trwałego rozwiązania problemu oceniania diamentów, poprzez utrudnienie skorzystania z tego samego raportu dwóm diamentom. Uprości to tym samym proces wykrywania fałszywych produktów.

To nie wszystko, zespół planuje również stworzyć różne filmy edukacyjne, streamy i inne inicjatywy, które pomogą klientom zrozumieć, jak nie paść ofiarą oszustów podczas zakupów diamentów.

Komentując tę innowacyjną inicjatywę, Chris Taylor, dyrektor operacyjny Everledger, powiedział:

„Wraz z gwałtownym wzrostem branży handlu elektronicznego, oszustwa stały się prawdziwym ryzykiem na rynku diamentów i obecnie bardzo ważne jest, aby konsumenci mieli dostęp do bezpiecznych i wiarygodnych informacji. Dzięki połączeniu najnowocześniejszej technologii blockchain, zakupów luksusowych online oraz wiedzy GIA w zakresie oceny złota na JD.com, zwiększamy zaufanie konsumentów do zakupów luksusowych towarów online”.

Warto zauważyć, że technologia blockchain jest coraz częściej stosowana w branży dóbr luksusowych przez myślących przyszłościowo uczestników rynku.

Na początku tego roku pojawiły się raporty, że Reebonz, wiodąca singapurska platforma dóbr luksusowych, zintegrowała VeChain (VET) ze swoimi procesami uwierzytelniania produktów.

W kwietniu 2020 r. firma świadcząca specjalistyczne usługi, PwC, połączyła siły z innymi firmami w celu uruchomienia opartego na technologii DLT systemu weryfikacji autentyczności towarów luksusowych.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.