Blockchain: Jak może zapobiegać tworzeniu podrobionych produktów?

Handel podróbkami kwitnie. Co roku na światowych rynkach wydawane są ogromne sumy pieniędzy na podrabiane towary, od odzieży po elektronikę i lekarstwa. Jednak wraz z rozwojem blockchaina pojawiły się nowe możliwości walki z takimi produktami. Technologia rozproszonej księgi rachunkowej może być wykorzystana do stworzenia systemu śledzenia łańcucha dostaw. Pozwoli to konsumentom zweryfikować autentyczność produktu, a producentom i sprzedawcom kontrolować jego drogę od produkcji do wprowadzenia na rynek. W tym artykule przyjrzymy się, jak blockchain pomaga w wykrywaniu podrabianych produktów oraz które projekty wdrożyły już w swojej pracy procesy identyfikacji.

Dlaczego przejrzystość łańcucha dostaw jest ważna?

Podrabiane produkty to poważny problem, który dotyka zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstwa. Prowadzi bowiem do procesów sądowych, zmniejszenia sprzedaży, utraty zaufania i długoterminowego uszczerbku na reputacji. Najważniejsza jest jednak potencjalna szkoda dla kupujących. Niektóre z najbardziej niebezpiecznych podrabianych produktów na rynku to:

  • Fałszywe poduszki powietrzne, które zawodzą podczas wypadków samochodowych.
  • Akumulatory litowo-jonowe, które samoistnie się zapalają lub eksplodują.
  • Kaski i nosidełka, które łatwo pękają.
  • Leki na receptę, które powodują przypadkowe przedawkowanie.
  • Kosmetyki wywołujące poważne reakcje skórne.

Podrabiane produkty szkodzą firmom. Przejrzystość łańcucha dostaw zapobiegnie ich rozprzestrzenianiu. Takie podejście jest ważne z 2 powodów:

  • Zwiększenie pewności siebie – Firmy mogą ujawniać dostawców i szczegóły procesu wytwarzania produktów, aby wykazać zaangażowanie w długoterminowy rozwój.
  • Zarządzanie ryzykiem – Firmy będą mogły identyfikować potencjalne zagrożenia i zapobiegać im. Na przykład identyfikując dostawców ze złą reputacją.

Blockchain do ustalenia pochodzenia produktu

Technologia rozproszonej księgi może pomóc w zwalczaniu fałszerstw. Blockchain zapewnia bezpieczny system śledzenia łańcucha poprzez ustalenie pochodzenia towarów. Organy ścigania będą mogły dokładniej określać podrabiany charakter produktów, a firmy będą mogły chronić swoje zyski.

Organizacje wdrażają identyfikację pochodzenia w łańcuchu bloków za pomocą inteligentnych tagów. Po dołączeniu do produktu ustalają region pochodzenia produktu, śledzą lokalizację i przypisują inne istotne informacje na każdym etapie łańcucha dostaw.

inteligentny tag OPIS
Kod QR
Łatwy do odczytania na smartfonach lub tabletach i może szyfrować informacje, takie jak numery telefonów lub adresy internetowe.
Znacznik RFID
Wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych do czytnika.
Trawienie laserowe
Sprzęt nakłada kody kreskowe i grafikę na powierzchnie metalowe lub ceramiczne.

Kiedy użytkownik dołącza inteligentny tag do produktu, wysyła dane do blockchaina z odpowiednimi niezmiennymi znacznikami czasu. Chociaż oszuści mogą stworzyć fałszywy tag, nie mogą sfałszować wpisów w rejestrze.

znacznik rfid

Znacznik RFID

Jak zapobiegać fałszerstwom? Blockchain

Rozpowszechnienie podrabianych produktów zadało poważny cios branżom modowym, elektronicznym i farmaceutycznym. Uznając znaczenie minimalizacji fałszerstw na rynku, wiodące firmy zwracają się do blockchain w celu określenia pochodzenia towarów.

Dobra luksusowe

Drogie produkty są często podrabiane. W 2019 r. wolumen obrotu podrabianymi towarami luksusowymi stanowił od 60% do 70% wszystkich podrabianych towarów. Według BrandMonitor do 2025 roku osiągnie 320 miliardów euro.

Aby chronić swoje produkty, grupa LVMH, która szczyci się markami Louis Vuitton i Bvlgari, nawiązała współpracę z dwiema innymi firmami, Prada i Cartier, w celu uruchomienia konsorcjum blockchain Aura. Głównym celem projektu jest zapewnienie konsumentom możliwości śledzenia produktu przez cały jego cykl życia. Kluczowymi deweloperami Aury są ConsenSys (twórcy portfela kryptowalut MetaMask ) oraz Microsoft.

Blockchain udostępnia narzędzie do weryfikacji towarów. Może z czasem utrzymać lub dodać wartość do produktu, umożliwiając konsumentom uwierzytelnienie go bez pomocy ekspertów. Inteligentne kontrakty mogą automatycznie realizować kolejne transakcje i rejestrować fakt, że produkt został odsprzedany.

Farmaceutyki

Podrabiane leki często wyglądają dokładnie tak samo jak prawdziwe, mają tę samą markę i opakowanie. Są one jednak nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Merck KGaA poinformował, że same podrabiane leki przeciwmalaryczne mogą być odpowiedzialne za śmierć do 155 000 dzieci każdego roku.

W 2019 roku FDA wezwała firmy do tworzenia projektów pilotażowych w celu kontroli leków. Producenci leków (w tym Pfizer Inc. i Eli Lilly and Company), dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni uruchomili platformę blockchain o nazwie MediLedger Network. Pozwala śledzić leki na receptę na całym świecie.

Elektronika

Identyfikacja podrobionych produktów w łańcuchu dostaw okazuje się trudnym zadaniem, ponieważ oszuści tworzą produkty jak najbardziej podobne do oryginalnych. Brak wykrycia podrabianej elektroniki stwarza ryzyko wejścia na rynek wadliwych produktów. Następnie prowadzi to do szkody dla kupujących.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo rynku e-commerce, Honeywell nawiązał współpracę z iTrace, SecureMarking. Firma uruchomiła projekt wykorzystujący technologię blockchain. Nowy proces kontroli obejmuje laserowe grawerowanie tabliczki identyfikacyjnej części, a następnie nakładanie na nią niewidocznego atramentu o wysokim poziomie bezpieczeństwa. Cyfrowa księga blockchain firmy Honeywell rejestruje autentyczność części. Dzięki temu firma może zabezpieczyć, śledzić i identyfikować dowolne urządzenie.

Podsumowanie – ile może dać blockchain?

W 2019 roku BCG, firma zajmująca się doradztwem w zakresie strategii biznesowej, oszacowała, że ​​wdrożenie takich systemów pozwala firmom generować korzyści finansowe w wysokości od 2% do 5% przychodów. Na przykład firmy elektroniczne tracą rocznie około 4-7% przychodów z powodu podrabianych towarów. Gdyby te same organizacje wdrożyły rozwiązania blockchain w połączeniu z inteligentnymi tagami, mogłyby zmniejszyć sprzedaż podrobionych produktów o 60-80%. Jednak nie każda firma może podłączyć taki system. Wdrożenie rozwiązania opartego o blockchain wiąże się z wysokimi kosztami.

Comments (No)

Leave a Reply